9 °C

ABD'de Türkiye karşıtı tasarı kabul edildi

ABD'de Türkiye'den "ülkedeki Hristiyanların haklarına tam olarak saygı göstermesini" isteyen tasarı, 1 "hayır" oyuna karşılık 43 "evet" oyla kabul edildi.

ABD'de Türkiye karşıtı tasarı kabul edildi

WASHINGTON - Türkiye'den "ülkedeki Hristiyanların haklarına tam olarak saygı göstermesini" isteyen 306 nolu tasarının son bölümü, ABD Temsilciler Meclisi Dışilişkiler Komitesi'nde görüşülen torba yasa tasarısı içine konuldu.

Komitenin kıdemli üyesi ve eski başkanı Demokrat Howard Berman ile David Ciciline tarafından Dışişleri Yetki Yasası içine konulması teklif edilen öneri, komite tarafından 1 "hayır" oyuna karşılık 43 "evet" oyla kabul edildi. "Hayır" oyunu Ron Paul kullandı. 306 nolu tasarıdan imzasını çeken Komite Başkanı Ileana Ros-Lehtinen'in bu teklife ise "evet" oyu kullandığı dikkati çekti.

Yasa tasarının 2. bölümüne 208 numarayla eklenen teklifte, geçen hafta "Kiliselerin İadesi" başlığıyla sunulan 306 numaralı tasarının Türkiye'ye çağrılarda bulunan son bölümü aynı şekilde yer alıyor.

Teklifte, ABD Dışişleri Bakanından, Türk liderlerle ve diğer Türk yetkililerle yaptığı tüm resmi temaslarında, "ülkedeki dini ayrımcılığa son verilmesi, Hristiyanların haklarını ve dini özgürlüklerinin koruma altına alınması ve kilise mallarının hak sahiplerine hiçbir engelleme ve sıkıtlama olmaksızın iade edilmesi" gibi çağrılar yapması isteniyor. 

Teklifte, 306 nolu tasarıda yer alan "Osmanlı İmparatorluğu'nun egemenliği altındaki Hristiyanları kasten yok ettiği" yönündeki 1915 yılı olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına zemin oluşturabilecek ifade ise bulunmuyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.