9 °C

ABD'den beklenen iki veri açıklandı

ABD'de perakende satışlar ağustos ayında beklentilere paralel artarken New York Fed imalat endeksi olumsuz geldi.

ABD'den beklenen iki veri açıklandı

ABD'de tüketiciler ağustos ayında harcamalarını artırdı. 

Perakende mağazalarda ve restoranlarda satışlar Ağustos ayında mevsimsel etkilerden arındırılmış verilerle bir önceki aya göre yüzde 0,2 arttı. Temmuz ayında satışlar revize verilerle yüzde 0,7 artış gösterdi. Ekonomistler Ağustos ayında satışların yüzde 0,2 artmasını bekliyorlardı.

Ağustos ayında otomobil satışları hariç olarak hesaplanan çekirdek perakende satışlar ise yüzde 0,1 yükseldi. ABD'de perakende satışlar son 6 aydır düşüş göstermiyor. Ağustos ayında satışlar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,2 arttı. Akaryakıt hariç satışlar Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0,4 ve yıllık bazda yüzde 4,4 arttı. ABD'de tüketici harcamaları ekonomik aktivitenin yüzde 70'ini oluşturuyor.

New York Fed imalat endeksi olumsuz geldi
 
ABD'de New York bölgesi civarındaki imalat hareketliliğini ölçen Empire State Endeksi Eylül ayında az da olsa yükselmesine rağmen,beklentilerin çok altında kaldı. New York Fed'den yapılan açıklamaya göre, endeks -14,92 puandan -14,67 puana geldi. Piyasalarda beklenti Endeksin -2,00 puana çıkacağı yönündeydi.  

New York Empire State Endeksi New York, Kuzey New Jersey ve Güney Connecticut bölgelerini kapsıyor. Endeksin sıfır seviyesinin üzerinde çıkması, sektörde genişleme, altında çıkması daralma olduğuna işare ediyor.

Alt göstergelerden fiyat endeksi 0,91 puandan -5,15 puana, yeni siparişler endeksi -15,70 puandan -12,91 puana, istihdam endeksi 1,82 puandan -6,19 puana geldi.

abd
Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.