9 °C

ABD'den, Iraklılara uzlaşma çağrısı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Iraklı siyasi liderlerin, seçim yasasını görüşmeye devam ettiklerini belirtti

ABD'den, Iraklılara uzlaşma çağrısı

WASHINGTON - ABD Dışişleri Bakanlığı, Irak'ta Kerkük'ün geleceği konusunda yeniden başgösteren anlaşmazlığa ilişkin, Iraklılara uzlaşma çağrısında bulundu.

Bakanlık Sözcüsü Gonzalo Gallegos, Kerkük'teki gelişmelere ilişkin bir soru üzerine, "Iraklı siyasi liderler, seçim yasasını görüşmeye devam ediyor. (ABD'nin Bağdat büyükelçisi Ryan) Crocker ve büyükelçilik yetkilileri, bu yıl içinde yerel seçimlerin yapılmasına imkan verecek bir seçim yasasının geliştirilmesine yönelik uzlaşma ve görüş birliği sağlanması yönünde Iraklıları cesaretlendirmeyi sürdürüyor" dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Türkiye'nin Kerkük konusundaki kaygılarını Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'ye ilettiği yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine Gallegos, seçimlerin bu sonbaharda yapılabilmesi yönünde bir anlayışın oluşabilmesi için Iraklı tarafların, kendilerini bütün seçeneklere açık tutmaları gerektiğini söyledi.

Sözcü, bu konuda ABD'nin Kürtlerle görüşüp görüşmediğinin sorulması üzerine de, "ABD'nin bütün büyükelçilikleri, bulundukları ülkelerde toplumun mümkün olan en fazla sayıda unsurlarıyla temas kurar" dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap