5 °C

ABD'nin Irak'taki 160 milyon dolarlık 'Tekâmül' programı başladı

Washington yönetimi, Irak'ın kamu hizmetlerini iyileştirmesine destek için 160 milyon dolarlık "Tekâmül" programını uygulamaya başladı.

ABD'nin Irak'taki 160 milyon dolarlık 'Tekâmül' programı başladı

ABD'nin, Irak'taki kamu hizmetlerinin iyileştirilmesi için kendisinin finanse ettiği 160 milyon dolar değerindeki "Tekâmül" (Gelişim) programını başlattığı bildirildi.  

ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Douglas Silliman, programın açılış töreninde yaptığı konuşmada, "Tekâmül programı kapsamında, halka sunulan kamu hizmetine destek için Irak federal hükümeti ve yerel yönetimlere yardımcı olmayı umuyoruz." dedi.  

Tekâmül Projesi Yönetim Başkanı John Leicester ise projenin beş seneyi kapsadığını belirterek, "İlk aşamada; Bağdat, Basra, Erbil, Ninova ve Babil olmak üzere 6 ilde kamu idaresi eğitimi verilecek." diye konuştu.

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) tarafından uygulanacak 160 milyon dolar değerindeki programın, Irak'taki yetkililerin hizmet sektöründe ve kamu yönetiminde halka daha iyi hizmet sunması amacıyla yetkinliklerini geliştirmeleri eğitimini de içeriyor.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.