21 °C

Afganistan'da yeni başkan Ahmadzai

Afganistan'da ulusalbirlik hükumeti için siyasi anlaşma sağlandı. Yeni devlet başkanı Eşref Gani Ahmadzai oldu

Afganistan'da yeni başkan Ahmadzai

BRÜKSEL - Afganistan’da devlet başkanı adayları Abdullah Abdullah ile Eşref Gani Ahmedzai’nin ulusal birlik hükümeti kurulması için siyasi anlaşma sağlaması, NATO ve Avrupa Birliği (AB) tarafından memnuniyetle karşılandı.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, yaptığı yazılı açıklamada, önemli zorluklara karşın her iki adayın da taahhütlerine bağlı kaldığının altını çizerek, “Şimdi gerçek bir siyasi ortaklık ruhu içinde sorumluluklarını üstlenmelerini ısrarla tavsiye ediyorum” ifadelerini kullandı.

Rasmussen, seçim sürecinin tamamlanmasını, yeni devlet başkanı atanmasını, ABD ve NATO ile imzalanması gereken güvenlik anlaşmalarının mümkün olan en kısa zamanda imzalanmasını beklediğini belirtti.

Rasmussen, bu anlaşmaların imzalanmasının Afganistan’ın istikrarı ve uluslararası toplumun desteğinin devamı için çok önemli olduğunu vurguladı.

AB Dış Eylem Servisi’nden (EEAS) yapılan açıklamada da Abdullah ve Ahmedzai arasında varılan anlaşmanın tüm Afganların çıkarına olan, barışçıl geçişi güvence altına aldığı tespiti yapılarak, “Şimdi tüm Afganlar için Afganistan’ın ciddi ekonomik ve güvenlikle ilgili zorluklarına karşı koymak amacıyla birleşme zamanı” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, refah ve barış doğrultusunda gerekli reformların acilen uygulanması konusunda yeni Afgan hükümetiyle yakın işbirliği yürütmenin arzulandığı belirtildi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap