Afrika'nın hem yoksulları hem milyarderleri artıyor

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Afrika kıtasında sanılandan çok daha fazla dolar milyarderi olduğu ortaya çıktı. Nijerya'da yayımlanan Ventures dergisi, kıtada toplam servetleri 144 milyar doları bulan 55 milyarderin yaşadığını yazdı. Afrika'nın en zengini, 20.2 milyar dolarlık serveti ile Nijeryalı iş adamı Aliko Dangote. Listenin 2. sırasında Güney Afrikalı iş adamı Allan Gray yer alıyor. Yatırım şirketleri sahibi 75 yaşındaki Gray'in servetinin 8.5 milyar dolar olduğu sanılıyor.  Afrika'nın en zengin 3. işadamı, yine bir Nijeryalı. 60 yaşındaki Mike Adenuga'nın kurduğu petrol şirketi günde 100 bin varil petrol üretiyor. Adenuga'nın serveti yaklaşık 8 milyar dolar.  

Başkan kızları listede

Afrika'nın zenginleri listesinde üç de kadın yer alıyor. Kıtanın en zengin kadını 7.3 milyar dolarlık servetiyle Folorunsho Alakija. Servetini petrolden kazanan Nijeryalı iş kadını Alakija, aynı zamanda moda tasarımı ile de uğraşıyor. Angola Devlet Başkanı Jose Eduardo dos Santos'un yatırımcı kızı Isabel Dos Santos ve Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta'nın annesi Ngina Kenyatta da Afrika'nın en zengin kadınları arasında yer alıyor.

Dünya Bankası verilerine göre yoksulluk sınırı altında yaşayanların sayısının son 30 yılda 205 milyondan 414 milyona yükseldiği kıtadaki 55 milyarderden 20'si Nijerya, 9'u Güney Afrika ve 8'i de Mısır vatandaşı. Ekim başında yayımlanan bir rapor, Afrika'daki ekonomik büyümenin sadece küçük bir elit grubun çıkarına hizmet ettiğini göstermişti. Forbes'in geçen yıl açıkladığı dünyanın en zenginleri listesinde sadece 16 Afrikalı yer alıyordu.

Bu konularda ilginizi çekebilir