8 °C

AİHM Türkiye'yi yine haksız buldu

Büyük daire, bir memur sendikasının yaptığı başvuru ile ilgili daha önce verdiği 'ihlal' kararını değiştirmedi

AİHM Türkiye'yi yine haksız buldu

 

 

STRASBOURG - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin temyiz niteliğindeki büyük dairesi, Türkiye'deki bir memur sendikasının yaptığı başvuru ile ilgili daha önce verdiği insan hakları ihlali kararını değiştirmedi.

Büyük daire, söz konusu başvuruyla ilgili olarak "Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin örgütlenme hakkıyla ilgili 11. maddesini ihlal ettiğine" hükmetti.

AİHM, ihlal kararıyla birlikte Türkiye'nin sendikanın hukuki temsilcisine 20 bin euro ödemesini kararlaştırdı.

AİHM'in ilgili dairesinin, 21 Kasım 2006 tarihinde bu yönde karar almasının ardından Türkiye, geçen yıl karara itiraz ederek, davanın büyük dairede görüşülmesini istemişti.

Gaziantep'te 1990 yılında memurlar tarafından kurulan "Tüm Bel-Sen", 1993 yılında çalışanlar adına, işverenle toplu sözleşme görüşmelerine iştirak etmişti.

Danıştay 1995 yılında memurların toplu iş sözleşmelerine taraf olarak katılamayacağına hükmetmiş ve söz konusu sendikanın yasalara göre resmi bir tüzel sıfatı olamayacağı görüşüne varmıştı.

AİHM'in büyük dairesi, bu yılın ocak ayında tekrar bir duruşma düzenleyerek, tarafların savunmalarını bir kez daha dinlemişti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.