3 °C

Almanya 20 bin kriptolu telefon satın alacak

Her biri 2 bin avro değerindeki yeni nesil kriptolu telefonlarının şifreleme sisteminin süper bilgisayarlar tarafından da hacklenemeyeceği belirtiliyor

Almanya 20 bin kriptolu telefon satın alacak

BERLİN - Almanya’da hükümetin teknik dinlemeye karşı 20 bin kriptolu telefon satın almaya hazırlandığı bildirildi.

Amerikan istihbaratının Başbakan Angela Merkel’in cep telefonunu ve çok sayıda siyasetçiyi dinlediğinin geçen yıl ortaya çıkmasının ardından istihbarat önlemlerini artıran Almanya’da hükümetin, artık yeni nesil güvenli telefonlar kullanacağı kaydedildi.

Alman basınında çıkan haberlere göre, federal hükümet ile 16 eyaletin hükümetleri, hassas pozisyonlarda görev yapan resmi yetkililer için güvenli konuşmayla veri iletişimi sağlayacak 20 bin kriptolu telefonlar satın almaya hazırlanıyor.

Her biri yaklaşık 2 bin avroya mal olacak yeni nesil kriptolu telefonların Almanya’nın Enformasyon Teknolojileri Güvenlik Dairesi (BSI) tarafından incelendiği ve güvenli bulunduğu kaydedildi.

Bild gazetesine konuşan bir BSI yetkilisi, yeni nesil kriptolu telefonlarda kullanılan şifreleme sisteminin son derece güvenilir olduğunu, bunun süper bilgisayarlar tarafından da hacklenemeyeceğini kaydetti.

Almanya'nın iç istihbarat servisi Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın (BfV) Başkanı Hans-Georg Maassen, Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesine verdiği demeçte, yabancı istihbarat servislerinin teknik dinleme faaliyetlerine karşı daha ciddi önlemler alınması ve dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Maassen, "Kriptolu telefonların daha fazla kullanılmasını öneriyorum. Ayrıca iletişimde disipline ihtiyacımız var. Birçok şey aslında telefon kullanılmadan, yüz yüze görüşmelerde de konuşulabilir, konuşulmalıdır" ifadelerini kullandı.

Almanya’da başbakanlık ve bakanlıklarda halen hassas pozisyonlarda görev yapan yaklaşık 3 bin yetkili, kriptolu özel Blackberry telefonları kullanıyor.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Dr. Tobias Plate ise kriptolu telefonları daha yaygın kullanma planlarını doğrularken, hükümet tarafından satın alınması planlanan model hakkında açıklama yapmaktan kaçındı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.