Almanya oturma iznini sertleştiriyor

Ülkede son haftalarda meydana gelen saldırılar sonrası oturma izni almak zorlaşıyor, polislerin teçhizatı daha da güçlendiriliyor.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Ansbach ve Würzburg saldırılarının ardından iki hafta kadar önce duyurduğu güvenlik önlemlerinin arttırılmasına yönelik adımlar belli oldu. İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, son terör eylemlerinin ardından gündeme gelen yeni güvenlik önlemlerini açıkladı.

Önlemler çerçevesinde polisin personel ve techizat bakımından güçlendirileceğini kaydeden İçişleri Bakanı de Maiziere, oturma izninin sertleştirileceğini duyurdu. De Maiziere, suça karışan yabancıların ya da güvenlik açısından sakıncalı görülenlerin daha kolay gözaltına alınmalarının ve hızlı bir şekilde sınırdışı edilmelerinin sağlanacağını söyledi. Almanya’da kalmalarına müsaade edilen yabancıların suça karışmaları ve yanlış bilgi vermeleri durumunda Almanya’da kalma sürelerinin kısaltılacağını da bildiren de Maiziere, sempati düzeyinde terör propagandası yapanların da yeniden cezalandırılmasının planlandığını açıkladı.

Almanya’da 2002 yılında yapılan yasa değişikliğiyle sempati düzeyinde kalan propagandalar suç olmaktan çıkartılmıştı.

De Maiziere, IŞİD gibi terör örgütlerine katılarak savaşanların Alman vatandaşlıklarının da geri alınmasının öngörüldüğünü söyledi.

Çifte vatandalığın kaldırılması

Basında yer alan “doktorların hastalarına ait bilgileri güvenlik makamlarıyla belirli durumlarda paylaşmaları” yönündeki bilgilerin doğru olmadığını kaydeden de Maiziere, bu konuda yapılacak görüşmelerle bir çözüm bulunacağını vurguladı. Alman İçişleri Bakanı de Maiziere, çifte vatandaşlığın kaldırılacağı ve burkanın yasaklanacağı yönünde çıkan haberler konusunda ise, her iki konuya da karşı olduğunu söyledi.