Almanya Türkiye'ye daha çok asker gönderecek

Alman Dışleri ve Savunma Bakanlıkları, federal parlamentonun alt kanadını, NATO'ya ait bazı AWACS uçaklarının geçici olarak Almanya'dan Konya'ya kaydırılacağı konusunda bilgilendirdi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Alman ordusunun NATO üyesi Türkiye'ye destek amacıyla daha çok asker göndermeye hazırlandığı bildiriliyor. Alman Dışleri ve Savunma Bakanlıkları, federal parlamentonun alt kanadını, NATO'ya ait bazı AWACS uçaklarının geçici olarak Almanya'dan Konya'ya kaydırılacağı konusunda bilgilendirdi.

Bu gelişmeyi duyuran Deutsche Welle, "Alman ordusu Türkiye'ye çok asker konuşlandırılacak" başlığı ile verdiği haberde "Alman ordusu, Suriye'nin sırınındaki NATO üyesi Türkiye'ye destek amacıyla bu ülkeye daha çok askeri göndermeye hazırlanıyor. Ancak misyona katılacak askerlerin tam sayısının ne olacağı henüz belli değil" dedi.

Alman Savunma Bakanlığı Sözcüsü'nün "Almanya, tüm personelin yüzde 30'unu sağladığı için bizim silahlı kuvvetlerimiz bu adımdan açıkça ki etkilenecek" dediğini anlatan DWelle, bu karardan etkilenecek askerlerin sayısının belli olmadığını belirtirten sonra şunları söyledi:

"Bu konudaki karar, Türkiye'nin Kasım ayında Suriye'de bir muhabere misyonda iken hava sahasına girdiği öne sürülen bir Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından geldi. NATO'nun AWACS uçaklarının konuşlanması, Türkiye üzerindeki hava sahasını istikrarlaştırmayı ve başka uçakların düşürülmesini önlemeyi amaçlıyor çünkü olayın akabinde iki ülke arasında yaşanan kavga bölgesel istikrarı tehdit etti."

"Parlamentodan onaya gerek yok"

DWelle, Savunma Bakanlığı'nın haberinde öngörülen konuşlanmanın bir muhabere görevinin bir parçası olmadığı için parlamentonun iznine ihtiyacın olmadığına işaret ettiğini anlatırken Bakanlığın ayırca IŞİD'in hava savunma sistemlerinin olduğuna ilişkin bilgisinin bulunmadığını Suriye ve Rusya gibi ihtilafın diğer tarafların da NATO üyesi Türkiye'ye karşı hava gücünü kullanacağına dair işaretlerin de bulunmadığını kaydettiğini belirtiyor.

Buna karşın bazı Alman parlamenterlerin kararın gereğine ilişkin fazla izahat talep ettiklerine dikkat çekilen haberde bir AWACS uçağında genellikle 16 askeri personelin görev yaptığına, görevlendirilecek Alman askerlerinin sayısının bölgeye gönderilecek uçak sayısına bağlı olacağına işaret etti.

Bu arada, Alman Dışişleri Bakanlığı bir Sözcüsü, NATO'nun hala "operasyonel planlama aşamalarında" bulunduğunu, ayrıntıların henüz açıklanmadığını söyledi.

NATO planının aynı zamanda deniz savunmasının da güçlendirilmesini içerdiği belirtilirken buna, Almanya ve Danimarka'nın da katkıda bulunacağına dikkat çekiliyor. 

Bu konularda ilginizi çekebilir