6 °C

Almanya'da düşük faizler, 'konut'a yaradı

Almanya'da geçen yıl konut için alınan inşaat ruhsatı sayısı son 11 yılın en yüksek seviyesinde gerçekleşti

Almanya'da düşük faizler, 'konut'a yaradı

Almanya'da geçen yıl 285 bin 100'le son 11 yılın en yüksek seviyesine yükselen konut için alınan inşaat ruhsatı sayısı bu yılın 9 aylık döneminde 222 bin 800'e ulaştı. Konuyla ilgili görüş bildiren Gün İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Gün, 'Faizlerin düşük olmasından memnunuz. Almanya'da konut konusunda hala açık var. İnsanlar, faizler düştüğünde çok daha ucuza para bulup ev almayı tercih ediyorlar' dedi

Avrupa Merkez Bankası (ECB), 2014 yılı eylül ayı toplantısında ekonomiyi canlandırmak için radikal kararlar almış ve bu kapsamda yüzde 0,15 olan politika faizini yüzde 0,05'e, yüzde 0,40 olan marjinal borç verme faizini yüzde 0,30'a ve yüzde eksi 0,10 olan mevduat faizini yüzde eksi 0,20'ye çekmişti. Banka, bu yılın aralık ayında Frankfurt'taki toplantısında da mevduat faizini 10 baz puan daha düşürerek yüzde eksi 0,30'a indirdi. 

Faizlerin tarihi düşük seviyeye inmesinin ardından, Avrupa ülkelerinde özellikle Almanya'da düşük faiz oranlarının konut sektörüne etkisi gündeme geldi.  

AA muhabirinin Almanya Federal İstatistik Ofisi'nden (Destatis) edindiği verilere göre, Avrupa'nın lokomotif ülkesi Almanya'da konutlar için verilen inşaat ruhsatı sayısı, 2009 yılından bu yana giderek arttı.   

Ülkede, geçen yıl konut için alınan inşaat ruhsatı sayısı 285 bin 100'e ulaşarak son 11 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Bu sayı, geçen yıl 2013 yılına kıyasla ise yüzde 5 artış kaydetti.   

İnşaat ruhsat sayısındaki olumlu trend, 2015 yılının ocak-eylül döneminde de devam etti. Bu dönemde, 222 bin 800 konutun inşasına ruhsat verilirken, konut inşaatına verilen ruhsat sayısı 2014 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 4,8 arttı.  

İnşaat ruhsatlarındaki artış, inşaat sektöründe elde edilen gelirlere de olumlu yansıdı. Ülkede, ana inşaat sektörünün cirosu, 2014 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 4,4 artarak 65,1 milyar avro seviyesinde gerçekleşti.  

'Faizlerin düşük olmasından memnunuz'

Frankfurt'ta faaliyet gösteren Gün İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Osman Gün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Almanya'da düşük faiz ortamının inşaat sektörünü olumlu etkilediğini belirterek, "Biz faizlerin düşük olmasından memnunuz. Almanya'da konut konusunda hala açık var. İnsanlar, faizler düştüğünde çok daha ucuza para bulup ev almayı tercih ediyorlar" dedi. 

Ancak bu sistemin dikkatli yönetilmemesi durumunda sorunlar çıkabileceğine dikkati çeken Gün, "Bu, ABD'deki gibi bir krize neden olabilir. Çünkü faizler sürekli değişiyor ve yükseldiğinde kapasitesinin üzerinde kredi kullanan girişimciler zor durumda kalırlar. Bu da inşaat piyasasını olumsuz etkiler" diye konuştu. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.