6 °C

Almanya'da istihdam arttı

Almanya'da 2015 yılında istihdam geçen yıla kıyasla yüzde 0,8 artarak yaklaşık 43 milyon oldu.

Almanya'da istihdam arttı

Almanya'da 2015 yılında istihdam geçen yıla oranla yüzde 0,8 artarak yaklaşık 43 milyon oldu. İşsiz sayısı ise ülkenin birleşmesinden bu yana ilk kez 2 milyonun altına indi 

Almanya Federal İstatistik Ofisi'nin (Destatis) bugün açıkladığı verilere göre, 2015 yılında istihdam geçen yıla oranla yüzde 0,8 artarak yaklaşık 43 milyona ulaştı. İstihdama katılan kişi sayısı da 324 bin arttı. Ülkede istihdam artışı 10 yıldır devam ederken, istihdam edilen kişi ayısı Almanya'nın birleşmesinden bu yana en yüksek seviyeye çıktı.  

İstihdam edilen kişi sayısında en fazla artış 2014 yılına kıyasla hizmet sektöründe gerçekleşti. Hizmet sektöründe istihdam artışı yıllık ortalama yüzde 1,1'i buldu. İstihdam, enerji dahil endüstri sektöründe ise yüzde 0,2 artış gösterdi. 

Söz konusu dönemde, inşaat sektöründe istihdam edilenlerin sayısı ise son 6 yıldır ilk kez azalarak yüzde 0,5 geriledi. Tarım ve ormancılık, balıkçılık sektöründe istihdam edilenlerin sayısı da ortalama yüzde 2,5 azaldı.   

İlk kez 2 milyonun altında

İş gücü anketine dayanan geçici tahminlere göre, 2015 yılında Almanya'da uluslararası karşılaştırma yapılabilir tanıma göre, işsiz sayısı yıllık bazda ortalama 140 bin yani yüzde 6,7 azalarak ortalama 1 milyon 950 bine indi. Böylece ülkede işsiz sayısı Almanya'nın birleşmesinden bu yana ilk kez 2 milyonun altına düştü.  

Aynı dönemde istihdam ve işsiz kişilerin toplamı olarak tanımlanan iş gücü piyasasında mevcut aktif iş gücüne katılım, 184 bin kişi ve yüzde 0,4 artışla 44,9 milyon oldu. 

Bu temelde hesaplanan işsiz kişileri temsil eden işsizlik oranı ise yüzde 4,7'den yüzde 4,3'e geriledi. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.