7 °C

Almanya'dan PKK'ya silah yardımı

Almanya IŞİD'e karşı PKK'nın silahlandırılması seçeneğine açık

Almanya'dan PKK'ya silah yardımı

BERLİN  - Almanya'da Başbakan Angela Merkel'in partisi Hristiyan Demokratlar'dan üst düzeyli bir siyasetçi İslam Devleti ile mücadele edilmesi kapsamında PKK'nın silahlandırılması seçeneğini açık bıraktığını ancak böyle bir şeyin Türkiye'nin rızası ile yapılabileceğini söyledi.

Almanya Kuzey Irak'taki Kürtlere silah yardımı yapıyor, ancak Merkel AB ve ABD tarafından terörist örgüt olarak kabul edilen PKK'ya destek verilmesinin söz konusu olmadığını daha önce söylemişti.
              
Almanya parlamentosunda Hristiyan Demokratların (CDU) grup başkanı Volker Kauder, Spiegel Online'a yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin PKK ile sorunları olduğunu biliyorum. Fakat İslam Devleti önemli sınır kentlerini alır ve dünya güvenliği için bir tehdit olurken yerinde oturup izlemek bir çözüm olamaz" dedi.
             
Kauder sözlerine, "Diğer grupları desteklemeyi gözardı etmiyorum. Fakat bu Türkiye ile birlikte yapılabilir, Türkiye karşıyken değil. Bu durum PKK'ya destek için de geçerli" dedi.
              
ABD önderliğinde İslam Devleti militanları ile mücadele için kurulan koalisyon son haftalarda militanların ablukası altında bulunan Suriye'nin Kobani kenti yakınlarına hava saldırısı düzenliyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.