20 °C

Almanya'nın ihracatı beklentileri aştı

Avrupa'nın ekonomisinin dinamosu Almanya'nın ihracatı nisan ayında bir önceki aya göre beklentilerin üzerine çıkarak yüzde 1,9 arttı.

Almanya'nın ihracatı beklentileri aştı

Almanya Federal İstatistik Ofisi'nin (Destatis) geçici verilerine göre, Almanya nisanda 100,4 milyar euroluk ihracat, 78,3 milyar euroluk da ithalat gerçekleştirdi. Ülkenin nisan ayında mevsimsellikten ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracatı önceki aya oranla yüzde 1,9 artarken, ithalatı ise aylık bazda yüzde 1,3 geriledi. 

Yıllık bazda ele alındığında ise Almanya'nın ihracatı nisanda yüzde 7,5 ve ithalatı da yüzde 2,8 artış gösterdi. Almanya'nın nisan ayında ihracatının aylık yüzde 0,4 gerilemesi, ithalatının ise yüzde 0,5 artması bekleniyordu. Böylece ülkenin ihracat ve ithalat performansı beklentilerin oldukça üzerinde gerçekleşti.  

Ayrıca, ülkenin nisanda mevsimsellikten ve takvim etkisinden arındırılmış dış ticaret fazlası 22,3 milyar euro seviyesinde gerçekleşti.  

Almanya nisanda Avrupa Birliği (AB) ülkelerine 57,1 milyar euro değerinde mal gönderirken, bu ülkelerden 51,6 milyar euroluk mal aldı. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla AB ülkelerine ihracat yüzde 4,5, bu ülkelerden ithalat da yüzde 1,7 arttı.  

Euro Bölgesi ülkelerine ise söz konusu dönemde 36,3 milyar euroluk ihracat yapılırken, bu ülkelerden 35,8 milyar euroluk mal satın alındı.  

Almanya, nisan ayında AB dışındaki ülkelere (üçüncü ülkeler) ise 43,4 milyar euroluk ihracat gerçekleştirdi. Almanya'nın bu ülkelerden ithalatı ise 26,7 milyar euro olarak belirlendi. 2014 yılı nisan ayına kıyasla Almanya'nın AB dışındaki ülkelere ihracatı yüzde 11,8, bu ülkelerden ithalatı da yüzde 5,1 yükseldi.  

Öte yandan, Almanya'da nisan ayı sanayi üretimi de beklentilerin üzerine çıkarak aylık yüzde 0,9, yıllık da yüzde 1,4 artış kaydetti. Sanayi üretiminin aylık yüzde 0,6 ve yıllık da yüzde 0,9 artış kaydetmesi bekleniyordu.  

Kaynak: AA