5 °C

Almanya'da “büyük koalisyon” için kritik gün

Almanya'da “büyük koalisyon” kurulması için CDU ve SPD arasında yapılan görüşmelerde bugün sonuç çıkması bekleniyor. Başbakan Merkel ise, "Uzlaşıya varacağımız yolda bize engel olan ve kaldırmamız gereken büyük taşlar mevcut. Dolayısıyla zor bir gün olacak" dedi.

Almanya'da “büyük koalisyon” için kritik gün

Almanya'da “büyük koalisyon” olarak bilinen Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) ve Sosyal Demokratlar (SPD) arasında yapılacak “Groko” koalisyonu için ön görüşmelerde sona geliniyor. Bugün bir sonuç çıkması beklenen ön görüşmelerinin resmen başlaması için Sosyal Demokratların 21 Ocak'taki olağanüstü kongresi beklenecek.

Bild gazetesindeki habere göre bugün yerel saatle 09:00’da başlayan ve tüm gün sürmesi beklenen koalisyon görüşmelerinde nihai bir karara varılmaya çalışılıyor.
SPD partisi ve üyeleri CDU partisi arasında öne çıkan en önemli anlaşmazlık konuları, vergi sistemi, finansal düzenlemeler, göçmen konusu, istihdam, sağlık, bakım, emeklilik ve Avrupa konuları.

Merkel: Zor bir gün olacak

CDU lideri ve Başbakan Angela Merkel, bugünkü kritik görüşme öncesinde halen uzlaşı için bazı engeller olduğuna dikkat çekerek, "Uzlaşıya varacağımız yolda bize engel olan ve kaldırmamız gereken büyük taşlar mevcut. Dolayısıyla zor bir gün olacak. Ben büyük bir enerji ile bu görüşmeye gidiyorum çünkü biliyorum ki toplum bizden artık bir çözümle gelmemizi bekliyor. Ben ve tüm partim bu motivasyonla olaylara yaklaşacağız" dedi.

SPD lideri Martin Schulz ise, "Eğer böyle bir hükümet içerisinde yer alacaksak, bu hükümetin tüm Avrupa'yı güçlendirecek bir hükümet olması şartıyla yer alacağız. Önümüzde henüz aşılmamış çok büyük engeller mevcut. Görüşmelerin tüm gün süreceği kesin” dedi.

Merkel'den koalisyon açıklaması: Başaracağımıza inanıyorumMerkel'den koalisyon açıklaması: Başaracağımıza inanıyorum

 

Kaynak: DHA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.