7 °C

Almanya'da ekonomiye güven azaldı 

Almanya'da ZEW Ekonomik Güven Endeksi, temmuzda 17,5 puana geriledi. ZEW Başkanı Wambach konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Ekonomik kalkınma konusundaki genel değerlendirmemiz değişmedi" dedi.

Almanya'da ekonomiye güven azaldı 

Avrupa Ekonomik Araştırmalar Merkezi (ZEW) Ekonomik Güven Endeksi, Almanya'da bu ay önceki aya kıyasla 1,1 puan azalarak 17,5 puana geriledi. 

Endeks, 18 puan olan piyasa beklentisinin de altında gerçekleşti.

Almanya'da temmuz ayı Cari Durum Endeksi ise bir önceki aya kıyasla 1,6 puan azalarak 86,4 puana geriledi. Euro Bölgesi ZEW Ekonomik Güven Endeksi ise söz konusu dönemde 2,1 puanlık azalışla 35,6 puana indi. Diğer yandan para birliğinde Cari Durum Endeksi temmuz ayında 8,2 puanlık yükselişle 28,7 puana çıktı. 

Euro Bölgesinde ekonomik durum göstergesi Kasım 2016'dan bu yana giderek arttı ve bu ay Ocak 2008'den bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaştı. Ayrıca, Euro Bölgesi ekonomik görünümü genel bir iyileşme sağladı.

"Genel değerlendirmemiz değişmedi"

ZEW Başkanı Prof. Dr. Achim Wambach konuya ilişkin değerlendirmesinde, Almanya'daki ekonomik kalkınma konusundaki genel değerlendirmemiz bir önceki aya göre değişmedi. Önümüzdeki altı aylık dönemde Alman ekonomik büyümesinin görünümü olumlu olmaya devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Wambach, bu durumun Euro Bölgesinin anket sonuçlarına da yansıdığını sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.