12 °C

Almanya'da NSU davasında sona doğru

Federal Başsavcı Diemer, 8’i Türk 10 kişiyi öldürmek, banka soymak ve bombalı saldırılarda bulunmakla suçlanan NSU terör örgütü davasında yarın esas hakkındaki mütalaayı sunmaya başlayacak.

Almanya'da NSU davasında sona doğru

Almanya'da 2000-2007'de 8’i Türk 10 kişiyi öldürmek, banka soymak ve bombalı saldırılarda bulunmakla suçlanan Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasında sona yaklaşılıyor.

Mahkeme Heyeti Başkanı Manfred Götzl, bugün Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinde yapılan 373. duruşmada, Federal Başsavcı Herbert Diemer’e esas hakkındaki mütalaayı sunmaya hazır olup olmadığını sordu.

Diemer de bugün delillerin toplanmasının tamamlanması durumunda yarın sunumuna başlamaya hazır olduğunu ve bunun tahminen 22 saat süreceğini ifade etti.

Başsanık Beate Zschape'nin avukatları, Başsavcı Diemer'in sunumunun kapsamlı olacağını belirterek, kayda alınmasını talep etti. Bu talebe davada yargılanan diğer sanıkların avukatları da katıldı.

Mahkeme Heyeti Başkanı Götzl, Diemer'in esas hakkındaki mütalaayı sunmasının ardından müdahil avukatlara, daha sonra savunma avukatlarına söz verileceğini ifade ederek, bunun muhtemelen adli tatilden sonra yapılacağını söyledi.

Başsavcı Diemer'in mütalaasını adli tatilin başlayacağı 1 Ağustos'a kadar tamamlaması, müdahil ve savunma avukatlarına ise eylül ayında söz verilmesi bekleniyor.

Duruşma 11.00'de

Öte yandan Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinden yapılan açıklamada, yarınki duruşmanın yerel saatle 11.00’de başlayacağı ve Federal Başsavcı'nın esas hakkındaki mütalaasıyla devam edeceği belirtildi.

4 yıldan fazla süredir devam eden davada 815 tanık ve 42 bilirkişi dinlendi. Davanın her bir duruşması mahkemenin tahminlerine göre yaklaşık 150 bin avroya mal oldu.

Almanya'da, 2000-2007 yıllarında 8'i Türk 10 kişiyi öldürmek, 2 bombalı saldırılar yapmak ve 15 banka soygunu gerçekleştirmekle suçlanan NSU terör örgütü üyelerinin varlığı ve cinayetlerdeki rolü, 4 Kasım 2011'de tesadüf sonucu ortaya çıkmıştı.

NSU üyelerinden Uwe Böhnhard ve Uwe Mundlos, 4 Kasım 2011'de bir banka soygununun ardından saklandıkları karavanda ölü bulunmuş, terör örgütü üyelerinin intihar ettiği öne sürülmüştü

2013 Mayısı'ndan bu yana Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinde görülen davada NSU terör örgütü üyesi olmakla yargılanan Beate Zschaepe, NSU üyelerinin son kullandıkları hücre evini ateşe verdikten birkaç gün sonra polise teslim olmuştu.

Davada, NSU terör örgütünün hayattaki tek üyesi Zschaepe ile örgüte yardım ve yataklık yapan 4 kişi yargılanıyor.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap