21 °C

Almanya'nın Türkiye'ye silah satışı sürüyor

Almanya, Afrin'deki Zeytin Dalı Harekâtı'nın başlamasından sonra Türkiye'ye askeri malzeme satışlarının sürdüğünü doğruladı. Eski Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, harekâtın başlamasıyla birlikte Türkiye'ye yapılan sevkiyatın durdurulduğunu söylemişti.

Almanya'nın Türkiye'ye silah satışı sürüyor

Türkiye'nin Suriye'deki askeri harekâtının başlamasından sonra Alman hükümetinin, NATO müttefiki Türkiye'ye milyonlarca euro değerinde askeri malzeme satışına izin verdiği öğrenildi.

Deutsche Welle'nin haberine göre, Alman Ekonomi Bakanlığı'nın Yeşiller Partisi Milletvekili Omid Nouripour'un yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, Zeytin Dalı harekâtının başlamasından sonra Türkiye'ye 4 milyon 400 bin euroluk askeri malzeme satışı için Alman hükümetinden 20 ayrı izin alındığı belirtildi. Bir önceki yılın aynı zaman diliminde silah satışları için 14 izin çıkarılmış ve Türkiye'ye 3 milyon 600 bin Euro değerinde askeri malzeme satılmıştı.

Türkiye'ye hangi malzemenin sevk edildiği açıklanmadı. Tüfek, tank ve roket gibi silahlar dışında silahsız askeri araçlar ve keşif teknolojisi de askeri malzeme sınıfına giriyor.
Dışişleri Bakanlığı görevi Çarşamba günü sona eren Sigmar Gabriel, ise Şubat ayında harekâtın başlamasıyla birlikte Türkiye'ye yapılan sevkiyatın durdurulduğunu söylemişti.

Gabriel, Gazeteci Deniz Yücel'in tahliye edildiği 16 Şubat'ta katıldığı televizyon programında, "Suriye'nin kuzeyindeki çarpışmalarla bağlantılı olarak hiçbir askeri malzeme sevkiyatında bulunmadık. NATO müttefiki Türkiye dahi söz konusu olsa böyle durumlarda Almanya'nın askeri malzeme vermesi yasaktır” demişti. Gabriel sözlerini, "Harekâttan önce silah dışında askeri malzeme gönderebilirdik. Ancak harekât nedeniyle buna da son verdik. Bu uygulamayı değiştiremeyiz ve değiştirmek de istemiyoruz” şeklinde sürdürmüştü.

Almanya Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı Matthias Machnig, soru önergesine 13 Mart'ta verdiği yanıtta Kuzey Suriye harekâtının başlamasından sonra da münferit satışlara izin verildiğini belirtti. Yazılı yanıtta, "söz konusu izinlerin ya Almanya'nın NATO'lu müttefiklerine olan anlaşmalara bağlı yükümlülükleri çerçevesinde ya da NATO ittifakının savunulması ilkesi doğrultusunda" verildiği ifade edildi.

Askeri malzeme sevkiyatı artıyor

Almanya 2006 – 2011 yılları arasında Türkiye'ye Leopard 2 tipi savaş tankı sevk etmişti. Türkiye tankların Rheinmetall şirketi tarafından modernizasyonu için Almanya'ya başvurmuş ve eski Dışişleri Bakanı Gabriel bu konuda Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nu umutlandırmıştı. Kuzey Suriye harekâtı başladıktan sonra ise Alman hükümeti modernizasyon projesini rafa kaldırtmıştı.

Almanya'dan Türkiye'ye yapılan askeri malzeme satışları 2018 yılıyla birlikte artmaya başladı. Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı Machnig'in yazılı cevabına göre Ocak ve Şubat aylarında 9 milyon 700 bin euroluk satışla ilgili 34 ayrı ihracat izni verildi. 2017 yılında Türkiye Almanya'dan ithal ettiği askeri malzemeye 34 milyon 200 bin euro ödemişti.
Almanya'da yasalar uyarınca silah ve silahlanma malzemesi satışına Alman hükümetinin onayı gerekiyor.

Alman basınından Leopard iddiasıAlman basınından Leopard iddiası

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap