4 °C

Assange'ın maliyeti 6 milyon sterline ulaştı

Wikileaks'in kurucusu Assange yaklaşık iki yıldır Ekvador Büyükelçiliğinde yaşıyor

Assange'ın maliyeti 6 milyon sterline ulaştı

LONDRA - Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'nde yaklaşık iki yıldır yaşayan Wikileaks internet sitesinin kurucusu Julian Assange'ın, Londra polisine maliyetinin şimdiye kadar 6 milyon sterlini bulduğu bildirildi.  

İngiltere'nin başkenti Londra'nın lüks semtlerinden Knightsbridge'de, Harrods mağazasının yakınında bulunan Ekvador Büyükelçiliği'nin önünde Londra polisi 24 saat nöbet tutmayı sürdürüyor. Büyükelçilik binasından çıkması halinde şartlı tahliye koşullarını ihlal ettiği gerekçesiyle tutuklanacak olan Assange için ayrıca gün boyu polis karavanı bekliyor. Büyükelçilikte bir odada yaşayan Assange'ın kimi zaman sağlık durumundan endişe ediliyor. 

Londra polisi, 24 saatlik nöbetin maliyetinin şimdiye kadar 6 milyon sterline ulaştığını açıklarken, İngiltere ile Ekvador, Assange'ın durumuna hala diplomatik bir çözüm bulamadı. Assange, geçen yıl Aralık ayında Berlin'de bir konferansa video ile yaptığı bağlantıda, polis için boşuna para harcandığını söylemişti. 

İngiliz mahkemesi, 42 yaşındaki Avustralya vatandaşı Assange'ın, tacizle suçlandığı İsveç'e iadesine karar vermişti. Julian Assange, İsveç'e iade edilirse ABD'ye gönderilmekten korktuğu için 19 Haziran 2012 tarihinde Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'ne sığınmıştı. Ekvador, çok sayıda ABD Dışişleri Bakanlığı yazışmasını internet sitesi aracılığıyla kamuoyu ile paylaşan ve tartışmalara neden olan Assange'ın siyasi iltica talebini kabul etmişti. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.