11 °C

Asya borsalarında Fed etkisi

Asya borsalarında, Fed'in tahvil alım programının gidişatına yönelik belirsizliklerin etkisiyle karışık bir seyir izlendi.

Asya borsalarında Fed etkisi

İSTANBUL - Asya borsalarında, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) tahvil alım programının gidişatına yönelik belirsizliklerin etkisiyle karışık bir seyir izlendi.

Japonya'da Nikkei endeksi yüzde 2,2 yükselirken, Çin'de Şangay bileşik endeksi yüzde 0,5 geriledi.

Dün ABD'de açıklanan verilerin olumlu yönde ve bugün Almanya büyüme verisinin beklentiler doğrultusunda gelmesiyle, ekonomik aktiviteye yönelik iyimserlik sürürken, dolar gelişmekte olan para birimleri karşısında değer kazanmaya devam etti. ABD 10 yıllık tahvil faizleri de yükseliş seyrini sürdürdü.

Japonya'da Nikkei endeksi yendeki zayıflamanın etkisiyle yüzde 2,2 yükselerek 13.660,55 puandan sonlandı. Dolar/yen paritesi bugün 99'un üzerini görürken, şu dakikalarda yüzde 0,2 artışla 98,92 seviyelerinde bulunuyor.

Çin piyasaları, enerji ve gayrimenkul sektörü hisse senetlerindeki yükselişin etkisiyle günün ilk saatlerinde yükselmesine rağmen, kapanışa doğru bu seviyelerinden tutunamayarak haftayı düşüşle tamamladı.

Çin'de Şangay bileşik endeksi günü yüzde 0,5 düşüşle 2.057,46 puandan tamamlarken, Güney Kore'de Kospi endeksi ise yüzde 1,1 değer kazanarak 1.870,16 puandan sonlandı.

Hong Kong'da Hang Seng endeksi güne yükselişle başladıktan sonra etkisini artıran satışlarla açılışa göre yüzde 1,1 oranında gerileyerek 21.769 puanı gördü. Endeks şu sıralarda önceki kapanışa göre yüzde 0,2 düşüşle 21.840,89 puanda bulunuyor.

Hindistan'da Sensex endeksi ise yüzde 0,6 yükselişle 18.421,83 seviyesinde bulunuyor. Dolar/Hindistan Rupisi paritesi tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 65,56'yı dün görürken, bugün de zayıf seyrini sürdürdü. Hafta başından itibaren yüzde 4,6 yükselen parite şu dakikalarda yüzde 0,04 oranında sınırlı artışla 64,66 seviyesinden işlem görüyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.