6 °C

”Azerbaycan-Ermenistan ihtilafı çözülmeli ”

Dışişleri Bakanı, Azerbaycan-Ermenistan ihtilafının bir an önce uluslararası toplumun katkılarıyla çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi.

”Azerbaycan-Ermenistan ihtilafı çözülmeli ”

 

LEFKOŞA - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, komşu ülkelerle sıfır  problem ilişkisi ilkesine dayalı olarak Ermenistan'la ilişkileri normalleştirmek istediklerini belirterek, "Bu normalleşen ilişkilerin kalıcı barışı getirebilmesi için Azerbaycan-Ermenistan ihtilafının da bir an önce uluslararası toplumun katkılarıyla çözüme kavuşturulmasını bekliyoruz" dedi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'la düzenlediği ortak basın toplantısında, Ermenistan'la ilişkilerin normalleştirilmesiyle ilgili soruyu yanıtlarken, uzun süredir Ermenistan'la ilişkileri normalleşme sürecini yürüttüklerini söyledi. Konuyla ilgili dün yapılan açıklamanın Kıbrıs ziyareti öncesine denk gelmesinin, Türk dış politikası adına önemli bir ilkeyi ortaya koyduğunu ifade eden Davutoğlu, Türkiye'nin çevresindeki bütün bölgelerde barış istediğini kaydetti.

Orta Doğu'da, Balkanlarda, Kafkaslarda ve Doğu Akdeniz'de barış istediklerini dile getiren Davutoğlu, "Ve bu barışın ancak ve ancak kapsamlı bir çerçevede olması halinde yaşayabileceğine inanıyoruz" dedi.

Dün, Türkiye ve Ermenistan'ın İsviçre arabuluculuğunda bir kez daha normalleşme iradesini ortaya koyduğunu belirten Bakan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Biz, bu irade doğrultusunda ve daha önce deklare ettiğimiz komşu ülkelerle sıfır problem ilişkisi ilkesine de dayalı olarak Ermenistan'la ilişkilerimizi normalleştirmek istiyoruz. Ama bu ilişkilerin normalleşmesi yanında, bu normalleşen ilişkilerin kalıcı barışı getirebilmesi için Azerbaycan-Ermenistan ihtilafının da bir an önce uluslararası toplumun katkılarıyla çözüme kavuşturulmasını bekliyoruz."

"Yeni bir dönem"

Dün yapılan açıklamanın önemli bir sürecin önünü açtığını kaydeden Bakan Davutoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Güney Kafkasya'da donmuş krizlerin çözüme kavuşturulduğu yeni bir dönemin eşiğindeyiz. Hepimiz bu yeni dönemde üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirerek, küçük, günlük hesapların ötesinde kalıcı ve bölgemize barış getirecek, gerçek barışı, gerçek refahı getirecek adım atmalıyız. Biz bütün taraflardan bunu beliyoruz. Aslında Kıbrıs'a yaklaşımımız, Doğu Akdeniz'e yaklaşımız da bu yaklaşımın bir yansımasıdır. Burada da en kapsamlı kalıcı barışı gerçekleştirmek için her türlü çabayı göstermeye hazırız."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap