Ban, karbondioksit salımı konusunda garanti istedi

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Aralıkta yapılacak son derece kritik iklim değişikliği konferansı öncesi dünya hükümetlerinin mutlaka garantiler sunmasını istedi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

 

TOKYO/STOCKHOLM - BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da Aralıkta yapılacak son derece kritik iklim değişikliği konferansında karbondioksit salımını azaltmak için dünya hükümetlerinin mutlaka garantiler sunmasını istedi.

Ban, Japonya'nın başkenti Toyko'da sanayi yöneticileriyle toplantısında, NATO Genel Sekreterliği görevine seçilen eski Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen'in üzerinde çok çalıştığı dünya ekoloji mühendislerinin iklim değişikliği doruğunun önemini anlattı.

Öte yandan, İsveç'in başkenti Stockholm'de, devlet radyosuna demeç veren AB Komisyonu'nun Başkanı Jose Manuel Barroso, 6 aylık AB dönem başkanlığını bugün devralan İsveç'in, dünyanın en önemli meselesi olan iklim değişikliği üzerinde "birinci problem" olarak duracağını söyledi.

Deniz Çobanı (Sea Shepherd) adlı çevreci grubun kurucusu ve başkanı olan Kanadalı Paul Watson, "iklimin ve dünyanın kurtarılması" için en köklü çözümü teklif ediyor. Balinaların koruyucusu Watson, "Dünya nüfusu tedricen 1 milyara düşürülmeli. Annelik, (tek çocuk esasına dayalı olarak) kesinlikle meslek olmalı. Başka çaresi yok" diyor.