27 °C

Barzani ABD'ye gidiyor

IKBY Başkanı Barzani, ABD Başkanı Obama'nın resmi davetlisi olarak Washington'da temaslarda bulunacak

Barzani ABD'ye gidiyor

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, resmi temaslarda bulunmak üzere gelecek hafta ABD'ye gidecek. 

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre Barzani, ABD Başkanı Barack Obama'nın resmi davetlisi olarak Washington'da temaslarda bulunacak. Barzani, üç gün süreecek temasları sırasında terör örgütü DAEŞ ile mücadelede ABD yönetiminin desteğinin arttırılması ve Peşmerge için ağır silah temin edilmesi talebinde bulunacak. Barzani, Peşmergenin DAEŞ'ten kurtardığı yerleşim birimlerinin kendi yönetimlerine bağlanması konusunda da Beyaz Saray'ın desteğini talep edecek. 

Barzani'ye ziyaretinde Peşmerge Bakanı Mustafa Seyid Kadir, Dış İlişkiler Sorumlusu Felah Mustafa ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) üyesi Bayındırlık ve İmar Bakanı Derbaz Kosret Resul'un eşlik etmesi bekleniyor. 

AA muhabirine konuşan IKBY Hükümeti Sözcüsü Sefin Dizayi, Barzani'nin Washington ziyaretinin gelecek hafta başlayacağını söyledi. Ziyaretin kendileri için önemli olduğuna işaret eden Dizayi, "Irak'ın içinden geçtiği bu hassas süreçte Barzani'nin Washington ziyareti ayrı bir önem taşıyor. Barzani, ABD'li yetkililerle Irak, Kürdistan ve bölgeyle ilgili önemli konuları görüşecek" dedi. 

Kaynak: AA