10 °C

Barzani'den Bağdat'a ayrılma resti

93 Enfal mağduru için düzenlenen törende konuşan Barzani,isim vermeden Irak Başbakanı Nuri el-Maliki'yi eleştirerek, "Birlikte yaşamak için hiçbir gerekçe kalmamıştır" ifadelerini kullandı

Barzani'den Bağdat'a ayrılma resti

ERBİL - Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Irak'ın Suudi Arabistan sınırında kemikleri bulunan 93 Enfal mağduru için düzenlenen töreninde konuştu. İsim vermeden Irak Başbakanı Nuri el-Maliki'yi eleştiren Barzani, "Bir kişi başbakansa ve aynı zamanda silahlı güçlerin de komutanıysa dürüst olmak zorundadır. Irak'ta demokrasi, federalizm ve birlikte yaşam geriye doğru gidiyor. Birlikte yaşamak için hiçbir gerekçe kalmamıştır" dedi

Kürdistan'daki memur maaşlarının, Bağdat hükümetince kesilmesi için "Bu, ne petrol ne de bütçe meselesidir" diyen Barzani, şöyle devam etti: 

"Belki bundan daha büyüktür. Mesele Kürtlerin onurunun kırılmasıdır. Onlar istiyor ki biz sürekli geri planda duralım. Kendi irademiz ve isteğimizle hiçbir şey yapmayalım. Kaderimiz üstüne onlar söz sahibi olmak istiyor. Kürdistan'ı bir vilayetleri olarak görüyor ve o şekilde müdahale etmek istiyorlar. Kürdistan halkının verdiği onca kurbandan sonra kendi iradesini başkalarına vereceğini mi zannediyorlar" 

Barzani, "Kimseyi tehdit etmek istemiyoruz. Ancak Bağdat hükümeti, aynı tavrını sürdürecek olursa hiç beklemediği bir cevapla karşı karşıya kalacaktır" ifadesini kullandı. 

Başbakan Neçirvan Barzani başkanlığındaki heyetin, Bağdat'a giderek görüşmeler yapmasına rağmen Kürdistan halkının maaşlarının kesildiğini aktaran Mesut Barzani, "Kürdistan heyeti, artık bu konuda Bağdat ile müzakere etmeyecektir. Kürdistan halkı, hiçbir zaman baskı ve zorbalık altında yaşamayı kabul etmez. Biz Irak'ın ortak bir şekilde yönetilmesini istiyoruz" şeklinde konuştu.  

93 Enfal mağdurunun kemikleri bulundu 

Baas rejimi döneminde 1983 yılında Kürtleri hedef alan operasyonlarda hayatını kaybeden 93 kişiye ait toplu bir mezar bulundu. Irak'ın, Suudi Arabistan sınırında bulunan toplu mezardan çıkarılan cesetler, özel bir uçakla Erbil Uluslararası Havalimanı'na getirildi. Cesetler, havalimanında düzenlenen törenin ardından konvoyla Barzan'daki Enfal Mezarlığı'na gönderildi. Öldürülenlerin Barzani aşiretine mensup oldukları ifade edildi.

Halepçe'yi il yapın talimatı verdi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, IKBY Bakanlar Kurulu'na gönderdiği yazıda ise, Halepçe ilçesinin il yapılması noktasında Bağdat hükümetinin gerekeni yapmadığını belirterek, “Kürdistan hükümeti, Halepçe’nin vilayet ilan edilmesi için yasa tasarısına hızlıca başlamalı. Bu şehrin kahramanca halkının isteklerinin yerine getirilmesi dileğiyle” ifadelerini kullandı.

Barzani, önemli hukukçularla yaptıkları görüşmeler neticesinde Kürdistan hükümetinin, Halepçe'nin vilayet yapılması kararını verebileceğini kaydetti. 

Halepçe’nin il yapılması için ilçe halkı uzun bir zamandır çeşitli çalışmalar yürütüyordu. Önceki gün miting düzenleyen Halepçeliler, ilçelerinin vilayet olma talebini içeren mektubu, Başkan Barzani’ye göndermişlerdi. Sağlıklı sayımların yapılamadığı Halepçe'de 300 bini aşkın nüfusun olduğu tahmin ediliyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.