7 °C

”Batı, Rus işgalini durdurmalı”

Saakaşvili, düzenlediği basın toplantısında, Rusya'nın, Gürcistan topraklarını işgal etmeyi sürdürdüğünü belirtti

”Batı, Rus işgalini durdurmalı”

TİFLİS - Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Batı'nın, diplomasi silahını kullanarak Rus işgalini durdurması gerektiğini bildirdi.

Saakaşvili, yabancı gazeteciler için düzenlediği basın toplantısında, "Rusya, Gürcistan topraklarını işgal etmeyi sürdürüyor. Batı ve uluslararası toplum diplomasi silahını kullanarak bu işgali durdurmalı" dedi.

Rus askerlerinin, Gürcü topraklarında ilerlemeye devam etiğini, girdikleri her yeri yağmaladıklarını, evleri yaktıklarını anlatan Saakaşvili, Gürcü polisinden Rus güçlerinin bulunduğu şehir ve kentleri denetimi altına almasını istedi. Rusya'nın, Gürcistan'ı 2000 kişinin ölümünden sorumlu tuttuğunu kaydeden Saakaşvili, ancak bunun gerçek olmadığını, Rus medyasının da bugüne kadar çatışma bölgesindeki ölü sayısını abartılı verdiğini ifade etti. Saakaşvili, Rusya'nın çatışma bölgelerinde (Güney Osetya, Kodori Deresi) birkaç gündür "etnik temizlik" yaptığını iddia eden Saakaşvili, "Ruslara, Kazakları ve Çeçenleri çatışma bölgesine getirme hakkını kim verdi?" diye sordu.

Gürcistan'daki olayları izleyen yerli ve yabancı gazetecilerin yaşamının tehlikede olduğunu belirten Saakaşvili, bir Gürcü gazetecinin, canlı yayın esnasında vurulduğunu hatırlattı ve "Sizlerden, gerçekleri doğru şekilde tüm dünyaya aktarmanızı rica ediyorum" dedi.

Gori'de sokağa çıkma yasağı

Bu arada, Rus güçlerinin denetimi altında bulunan Güney Osetya sınırındaki Gori kentinde, saat 22.00'den sonra sokağa çıkma yasağı ilan edildiği bildirildi. Rus birlikleri tarafından sokağa çıkma yasağı uygulaması başlatılan Gori kentinin son iki gündür Oset milisleri tarafından yağmalandığı, kent içindeki sokaklarda dükkan ve evlerin yakıldığı, rastgele ateş açıldığı bildiriliyordu.

Öte yandan Gürcistan İçişler Bakanlığı sözcüsü Şota Utiaşvili, Gürcistan içlerinde konuşlanan Rus güçlerinin dün geceden bu yana hiçbir yöne hareket etmediklerini kaydetti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap