1 °C

Beyaz Saray karanlığa gömüldü

Başkent Washington'da ABD Kongresi'nin, Beyaz Saray'ın ve Dışişleri Bakanlığı'nın da aralarında bulunduğu kentin büyük bölümünde elektrik kesintisi yaşanıyor

Beyaz Saray karanlığa gömüldü

ABD'nin başkenti Washington'ın önemli bölümünde elektrik kesintisi yaşanıyor. 

Yerel saatle 13.00 sularında kentin önemli bölümünde elektrik kesintileri meydana geldi. Kesintiden etkilenen yerler arasında ABD Kongresi, Beyaz Saray, Dışişleri Bakanlığı da bulunuyor. Çok sayıda önemli federal kurumların binalarına da elektrik verilemezken şehirdeki metro hatları da olumsuz etkilenmiş durumda. 

Dışişleri Bakanlığı'nın günlük basın brifinginde elektrikler aniden kesilince Sözcü Marie Harf, toplantıyı sona erdirmek zorunda kaldı. Brifingde bulunan gazeteciler de kesintiyi toplantıdan fotoğraflarla sosyal medyadan paylaştı. 

qejghvd.jpg

Smithsonian müze kompleksinde de kesintiden etkilenen bazı müzelerin tahliye edildiği belirtildi.  

ABD İç Güvenlik Bakanlığı, kesintilerin ardından yaptığı açıklamada olayın terör saldırısıyla bir ilgisi olmadığını duyurdu. Bakanlık daha sonraki açıklamasında ise kesintiye başkent Washington'a yakın bölgedeki Maryland eyaletinde bir elektrik santralinde meydana gelen patlamanın neden olduğunu bildirdi. 

Başkent bölgesine elektrik sağlayan Pepco şirketi ise kesintinin giderilmesi için çalışıldığını belirtirken, şu anda bölgede 2 bin 400 binanın kesintiden etkilendiğini açıkladı. 

Beyaz Saray'dan açıklama: En düşük düzeyde etkilendik

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, kesintilere dair soru üzerine, kesintinin Beyaz Saray'ı kısa süreliğine etkilediğini belirtti. 

Earnest, "Binanın bazı bölümlerinde yedek enerji devreye girdi ama bazı noktalarda da elektrik normal düzeyde. Beyaz Saray'da düzen yavaş yavaş normale dönüyor" dedi. 

Bir soru üzerine, elektrik kesintisinden ABD Başkanı Barack Obama'nın etkilendiğini sanmadığını ifade eden Earnest, "Ben de o sırada kendisiyle toplantıdaydım. Odadan çıktığımda bana elektrik kesintisinin olduğu bildirildi. Dolayısıyla tam da kesintinin olduğu anda kendisi de ben de bir şey hissetmedik" diye konuştu. 

Earnest, "Odanın aydınlatılmasında azalma da mı olmadı?" sorusu üzerine, "Ben öyle bir şey hissetmedim" ifadesini kullandı. 

İç Güvenlik Bakanlığı'nın elektrik kesintilerinin terörle bağlantılı görünmediğini açıkladığını hatırlatan Earnest, konuyla ilgili herhangi bir soruşturma başlatılıp başlatılmadığını da henüz bilmediğini kaydetti. 

Earnest, elektrik kesintileri karşısında Beyaz Saray'ın nasıl dizayn edildiğine yönelik soruları yanıtlamadı. Earnest, "Sadece şunu söyleyebilirim, kesinti Beyaz Saray'da çalışanları en düşük düzeyde etkiledi. Hatta bazılarımız bir elektrik kesintisi bile olduğunu anlayamadı. Bina, bu tür olaylardan en az etkilenecek şekilde inşa edildi" dedi.   

Washington'daki elektrik kesintisine, şehre yakın bölgedeki Maryland eyaletinde bir elektrik santralinde meydana gelen patlamanın neden olduğunu bildirildi.  
 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.