11 °C

Beyaz Saray'dan dinleme iddialarına yalanlama

Beyaz Saray, Türk yetkililerin dinlendiğine ilişkin iddiaları yalanladı

Beyaz Saray'dan dinleme iddialarına yalanlama

Beyaz Saray, Türk yetkililerin dinlendiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını açıkladı. 

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Ned Price, yaptığı açıklamada, 2014 yılı başından beri ABD Başkanı Barack Obama'nın, mecburi ulusal güvenlik amaçları dışında, dost ve müttefik ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının iletişim süreçlerinin takip edilmeyeceğini açıkça dile getirdiğini vurguladı. 

Başkan Obama'nın ulusal güvenlik ekibine ve istihbarat birimlerine, yabancı muadil kurumlarla koordinasyon ve işbirliğimizi halinde çalışılması talimatını verdiğini de hatırlatan Price, "Yakın çalıştığımız ve işbirliğimizi derinleştirdiğimiz devlet ve hükümet başkanları, kendilerine gerçek partnerler olarak davrandığımız konusunda güven içinde olmalılar" ifadelerini kullandı. 

Aynı konuyla ilgili olarak ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner da günlük basın toplantısında, NATO müttefiklerine yönelik dinleme faaliyetlerini sonlandırdığını açıklamasına rağmen ABD'nin Türk yetkililerini dinlediğine dair iddialar hakkındaki soruyu yanıtladı. 

Toner, "İzleme tekniklerimizi ya da yaklaşımımızı değiştirip değiştirmediğimize yönelik cevabımızda, ABD Başkanı Obama, Edward Snowden'ın suç teşkil eden eylemlerinin ortaya çıkmasının ardından bu konuyla ilgili birkaç kez konuştu ve bunları şeffaf şekilde yürüteceğimizi anlattı. Bunlar hala geçerliliğini koruyor" dedi. 

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) Almanya Başbakanı Angela Merkel'i iki yıl önce dinlediğinin ortaya çıkmasından sonra Obama, zorunluluk olmadığı sürece müttefik ülkelerin hükümet yetkililerini dinlemeyeceklerini söylemişti. 

Dinleme iddialarına kaynaklık eden Wall Street Journal gazetesinin ilgili haberinde ise Obama'nın bu yöndeki sözlerinin aksine başta İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu olmak üzere bazı müttefik ülke yetkililerinin dinlendiği iddia edildi. Söz konusu haberde NSA'in Netanyahu'yu dinlerken onunla Washington'daki temasları sırasında görüşen bazı Kongre üyelerinin de dinlemelere takıldığı ve bunun Kongre'de rahatsızlık meydana getireceği iddiasına yer verildi. 

Özellikle İran'la nükleer anlaşmaya karşı çıkan Netanyahu'nun ABD yönetimi tarafından dinlendiği savunulan haberde; Almanya, Fransa ve NATO liderlerinin dinleme listesinden çıkarıldığı ancak liderlerin üst düzey danışmanlarının dinlenmeye devam edildiği ileri sürüldü. 

Adam Entous ve Danny Yadron imzalı haberde, NSA'in, 2014 yılından sonra Türk yetkilileri dinlemeye devam ettiği iddiası da yer aldı. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.