15 °C

Binlerce kişi sokakta!

Brezilya'nın Sao Paulo kentinde metro çalışanları greve gitti. En az yüzde 10 zam artışı isteyen çalışanlar, Dünya Futbol Şampiyonası öncesi kentte büyük bir kaosa yol açtı

Binlerce kişi sokakta!

BUENOS AİRES - Çatısız İşçiler Hareketi'nin (MTST) çağrısıyla 10 bin kişi, Dünya Kupası açılışının yapılacağı Itaquirao Stadı'na çıkan yolu trafiğe kapadı. Akşam saatlerinde Vila Matilde metro istasyonu önünde toplanıp yürüyüşe geçen binlerce kişi 3,5 kilometrelik konvoy oluşturarak stada çıkan yolları kesti.

Başlama düdüğünün çalınacağı 12 Haziran'la birlikte Brezilya'da protestoların artması bekleniyor. Ancak halkının futbol sevgisine güvenen Devlet Başkanı Dilma Rousseff'e göre, bu tarih protestoların da bıçak gibi kesileceği an olacak. Dilma her fırsatta vatandaşlarının anayasal hakkı olan protesto yapma hakkını koruyacaklarını açıklarken diğer yandan güvenliğe yönelik önlemler almaya devam ediyor. Hükümet, uzun süredir endişelendiren ve çeşitli eyaletlerde yer yer patlak veren polis grevlerinin yaratacağı güvenlik zaaflarına karşı geçen hafta orduyu görevlendirdi. Kupa boyunca Brezilya ordusu statların ve konuk ekiplerin güvenliğinden de sorumlu olacak.

'Dünya kupası'na para var ulaşıma yok'

Müzakereleri yürüten sendikanın başkanı Altino Melo dos Prazeres " Itaquerao ve Dünya Şampiyonası için para varsa kamu ulaşımı için nasıl para yok?” ifadelerini kullandı. Itaquerao, Sao Paulo'da Dünya Futbol Şampiyonası stadı Corinthians Arena için kullanılan takma bir isim. Stadyumda 12 Haziran'da turnuvanın açılış maçında Brezilya ile Hırvatistan karşı karşıya gelecek.

4,5 milyon kişiyi etkiledi

Yaklaşık 9 bin 700 metro çalışanı talepleri kabul edilene kadar grev yapmayı planlanıyor.
Grev, 4,5 milyon kişiyi olumsuz etkiledi. 20 milyon nüfuslu kentte, Şampiyona’nın başlamasıyla büyük bir trafik kaosu yaşanması bekleniyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.