12 °C

Binlerce Musullu kaçmaya başladı

Irak'ta IŞİD ile güvenlik güçleri arasında devam eden çatışmalardan dolayı binlerce Musullu, Erbil ve Duhok'a kaçmaya başladı

Binlerce Musullu kaçmaya başladı

ERBİL/BAĞDAT - Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütü ile güvenlik güçleri arasında devam eden çatışmalardan dolayı binlerce Musullu, Erbil ve Duhok'a kaçıyor.

Musul'da 5 gündür aralıksız devam eden çatışmalar şiddetleniyor. Özellikle IŞİD'in Musul Havaalanı'nı, Irak-Suriye sınırdaki gümrük kapısını ve daha birçok önemli noktayı ele geçirmesinden dolayı kent halkı, çareyi çevre illere kaçmakta buluyor.

Dün akşam geç saatlerde Erbil ile Duhok arasındaki Hazer güvenlik noktasına 2 kilometre mesafedeki Peşmerge güçlerine sığınan Musullular, aynı noktada bekletiliyor.

Bugün sabah saatlerinde gelenlerin sayısındaki artış sebebiyle güvenlik noktası geçişlere açılırken çatışmaların yol açtığı kaos nedeniyle halsiz düşen, baygınlık geçiren Musullulara bölge halkı su ve yiyecek dağıtıyor.

Kamp yapılacak

Burada güvenlik kontrolünden geçirilen aileler için kamp inşa edilecek. Erbil Valiliği ve Hebat Kaymakamlığı kamp yapımını gerçekleştirmek için fizibilite çalışmalarına başladı.

Hebat Kaymakamı Rızgar Mustafa AA muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle dün geceden beri çok yoğun bir insan göçüyle karşı karşıya olduklarını söyledi.

Mustafa, binlerce kişinin bir gün içerisinde Erbil'e sığınmak istemesi karşısında zor anlar yaşadıklarını, hazırlıksız yakalandıklarını belirtti.

Yaşanan bu göçün üstesinden gelmek için polis, peşmerge, idari ve sağlık personeliyle birlikte çalıştıklarını ifade eden Mustafa, "Erbil geçen sene Suriye'den gelen sığınmacılara hazırlıksız yakalanmıştı. Şimdi de Musul halkı, kentini terk etmek zorunda kaldı. An itibarıyla zorluklar yaşıyoruz ancak onlara sahip çıkmak için bütün imkanlarımızı kullanacağız. Musullu misafirler için bu bölgeye yakın bir yerde kamp yapım çalışmasına başlayacağız" diye konuştu.

"Musul'da ölüm var, korku var"

Musullu Leyla Hasıl da kentlerinde çok büyük bir savaş yaşandığını, hükümetin kontrolü kaybettiğini söyledi.

İki gündür IŞİD'in çok sayıda yeri ele geçirdiğini ve yüzlerce insanı öldürdüğünü kaydeden Hasıl, "Biz de ölmemek için çareyi kaçmakta bulduk. Dün geceden beri buradayız. Musul'da ölüm var korku var. Çocuklarımıza birşey olmasın diye yuvamızı bırakıp kaçmak zorunda kaldık" şeklinde konuştu.

Hava sıcaklığının 40 derecede seyrettiğini ve yürüdüğü için halsiz düştüğünü belirten 60 yaşındaki Muhammet Yusuf ise Musul'da güvenlik güçlerinin kontrolünün bulunmadığını ve herkesin canını kurtarmak için kaçtığını ifade etti. Yusuf, "Kentimizi evlerimizi mahvettiler. Her tarafta bomba ve silah sesleri var. Çocuklarımı aldım, arkamıza bakmadan kaçtık" dedi.

IKBY peşmerge güçlerini sevk ediyor

IŞİD örgütünün Musul'da kontrolü ele geçirdiği iddiası üzerine Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) peşmerge güçlerini sınır bölgelerine sevk etmeye başladı.

Musul'da yaşayan Kürtlerin iki gündür ısrarlı talebi üzerine hazır bekletilen peşmerge güçlerinin araçlarla Musul-Erbil kent sınırına hareket ettikleri belirtildi.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Peşmerge Bakanlığı Basın Sözcüsü Halgurd Hikmet, Musul'da yaşayan Kürtleri korumak amacıyla peşmergelerin teyakkuzda beklediğini ancak şimdiye kadar herhangi bir operasyona başlamadıklarını söyledi.

Şu an IŞİD ile yaşanan çatışmaların Kürtlerin yaşadığı bölgelere sıçramadığını kaydeden Hikmet, "Musul, kent sınırlarındaki peşmerge güçleri her zaman ki gibi hazırlar. Eğer çatışmalar o bölgelere sıçrarsa peşmerge elinden geleni yapacaktır. Musul'a yakın sınır bölgelerimize tedbir amacıyla peşmerge sevkiyatına başladık. Ancak şu an kadar peşmerge ile IŞİD arasında herhangi bir çatışma yaşanmadı" ifadelerini kullandı.

Rabi IŞİD kontrolüne geçti

Bu arada Suriye'nin Haseke kentine bağlı Rabi (Ya'rubiye) beldesinin de IŞİD militanlarının kontrolüne geçtiği bildirildi.

Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC) tarafından yapılan açıklamada, bölgede Demokratik Birlik Partisi (PYD) güçleriyle çatışan terör örgütü IŞİD mensuplarının, Haseke kentine bağlı, Irak sınırındaki Rabi beldesinin kontrolünü tamamen ele geçirdiği belirtildi.

Açıklamada, Halep'in doğusunda yer alan Tel Şiar, Tel Batal ve Tel Ciycan gibi köylerde de IŞİD ile Özgür Suriye Ordusuna (ÖSO) bağlı birlikler arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı kaydedildi.

IŞİD Salahaddin ilinde iki köyü ele geçirdiği iddia edildi

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, terör örgütü IŞİD militanları, Ninova vilayeti sınırındaki Şarkat'ın Kenusu'l Ulya ve Kenusu's Sufla köylerini ele geçirdi.  

Daha önce de Musul kentini ele geçirdiği öne sürülen IŞİD ile ordu birlikleri arasındaki çatışmaların, kentteki Heycel, Sediretu's Sufla ve Sediretu'l Ulya köylerinde devam ettiği belirtildi.

Öte yandan Peşmerge güçlerinin Musul'un kuzeyine ve doğusuna takviye gönderdiği bildirildi

AA muhabirine konuşan Ninova Vali Yardımcısı Hasan el-Allaf, "askeri operasyonları desteklemek için Peşmergelerden oluşturulan grupların Musul'a ulaştığını ancak Ninova Operasyonlar Komutanlığı'nın Peşmerge güçlerinin operasyonlara katılmasını onaylamadığını" söyledi.

Allaf, Irak ordusunun Peşmerge'nin kente girmesine izin vermemesi nedeniyle, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) Musul'daki merkezlerinin boşaltıldığını kaydetti.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.