5 °C

Bir efsane tarih oluyor

Sosyal medyada yavaşlığı nedeniyle birçok espri ve 'caps'e konu olan Internet Explorer için yolun sonuna gelindi. Microsoft, yeni işletim sistemi 'Windows 10' ile Internet Explorer'ın kullanıma son veriyor

Bir efsane tarih oluyor

Geçtiğimiz aylarda tanıtılan ve bir süredir deneme sürümü kullanımda olan Windows 10’un yeni bir internet tarayıcısıyla beraber satışa çıkacağı iddia ediliyor. ZDNet isimli teknoloji sitesinde yer alan habere göre, Internet Explorer‘ın güncellemesini yayınlamayan Microsoft, bunun yerine tüm enerjisini yeni bir tarayıcı üretmeye ayırmış durumda.

Explorer gidiyor, Spartan geliyor!

Crome ve Firefox gibi tarayıcıların kullanım oranlarını artırmasının ardından Internet Explorer'ın market payı ciddi bir düşüş yaşamıştı. 1990’lı yıllardan beri kullanımada olan ve günümüzde 95 farklı dil seçeneği ile hizmet veren Internet Explorer’ın yerini alacak tarayıcının adının ise ‘Spartan’ olacağı iddia ediliyor.

ABD merkezli Microsoft’a yakın kişilere dayandırılan habere göre, şirket Spartan’ı ilk defa 21 Ocak 2015’te görücüye çıkaracak ve 2015 Sonbahar'ında raflardaki yerini alacak. 

2000’li yılların başında geniş bir kullanıcı ağına sahip olan Internet Explorer, 2002-2003 yılları arasında kullanıcıların yüzde 95’ine hizmet sağlıyordu. Geçtiğimiz yıllarda kullanıma sunulan Windows 8 ile kullanıcılarını memnun edemeyen Microsoft, önümüzdeki yıl satışa sunacağı Windows 10 için işini şansa bırakmak istemiyor. Şirketin bu  yüzden Windows 10’da yer alacak Spartan’ı geliştirmek için düğmeye bastığı iddia ediliyor.

2000’li yılların başında geniş bir kullanıcı ağına sahip olan Internet Explorer, 2002-2003 yılları arasında kullanıcıların yüzde 95’ine hizmet sağlıyordu.

Geçtiğimiz yıllarda kullanıma sunulan Windows 8 ile kullanıcılarını memnun edemeyen Microsoft, önümüzdeki yıl satışa sunacağı Windows 10 için işini şansa bırakmak istemiyor. Şirketin bu  yüzden Windows 10’da yer alacak Spartan’ı geliştirmek için düğmeye bastığı iddia ediliyor.

Internet Explorer ile böyle alay ettiler

Öte yandan Microsoft'un tarayıcısı Internet Explorer, son zamanlarda sosyal medyada çokca espri konusu oluyor. Kullanıcılar Explorer'ın yavaşlığına dair karşılaştırma yaparak birbirinden komik fotoğraflar paylaşıyor. Kullanıcılar efsane internet tarayısıcısı 'Explorer'in diğer tarayıcılardan geride kaldığını bu yolla ifade ediyorlar. 

eedd.jpg

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.