11 °C

Birleşik Krallık’ın petrol ve doğal gaz rezervi 5,7 milyar varil

Petrol ve Doğalgaz Otoritesi'nden yapılan açıklamada ülkenin topraklarında ve kara sularında bulunan (offshore) toplam petrol ve doğal gaz rezervinin yaklaşık 5,7 milyar varile eş değer olduğu bildirildi.

Birleşik Krallık’ın petrol ve doğal gaz rezervi 5,7 milyar varil

Birleşik Krallık enerji denetim kurumu Petrol ve Doğalgaz Otoritesi (OGA) ülkenin toplam petrol ve doğal gaz rezervinin 5,7 milyar varile eş değer olduğunu bildirdi.

Kurumdan yapılan açıklamada ülkenin topraklarında ve kara sularında bulunan (offshore) toplam petrol ve doğal gaz rezervinin yaklaşık 5,7 milyar varile eşdeğer olduğu belirtildi.

Geçen yılın sonunda ülkenin kara sularındaki toplam petrol ve doğal gaz rezervinin yaklaşık 6,3 milyar varile eş değer olduğu açıklanmıştı.

Açıklamada, "Şu an eldeki üretim verileri dikkate alındığında toplam rezervin 5,7 milyar varille eş değer olduğunu tahmin ediyoruz. Bu tahminin içerisinde gelecekte yapılacak potansiyel keşifler yer almıyor." ifadesine yer verildi.

Öte yandan açıklamada Birleşik Krallık topraklarında ve kara sularında bu zaman kadar yapılmış keşifler ve gelecekte yapılacak keşifler birlikte hesaplandığında ülkede toplam doğal gaz ve petrol rezervinin 10 ila 20 milyar varile ulaşabileceği vurgulandı.

Açıklamada değerlendirmesine yer verilen OGA Operasyonlar Direktörü Gunther Newcombe ise, "Birleşik Krallık toprakları ve kıta sahanlığı keşfedilen ve keşfedilmeyi bekleyen toplam 10 ila 20 milyar varile eş değer petrol ve doğal gaz rezervi ile dünya klasmanında bir bölge. OGA’nın bu kaynak temelinde keşifleri canlandırmak, ekonomik iyileşmeyi artırmak, endüstri ve hükümet ile yakından çalışmak gibi önemli bir rolü var. Bu havzanın işleve geçmesi için ek yatırım yapılması, teknolojin kullanılması, şirketlerin mevcut ve yeni keşiflerde işbirliğinde bulunması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.