19 °C

Bithumb'ı Kuzey Kore mi hackledi?

Güney Kore Ulusal İstihbarat Servisi, ülkenin en büyük sanal para borsası Bithumb'ı hackleyenlerin 2014'de Sony'e yönelik saldırıyla aynı kodu kullandığını bildirdi.

Bithumb'ı Kuzey Kore mi hackledi?

Güney Kore gizli servisi, dünyanın en önemli sanal para borsalarının hacklenmesi olayının arkasında Kuzey Kore'nin olabileceğini ileri sürdü.

Güney Kore Ulusal İstihbarat Servisi (NIS), Kuzey Kore'nin, ülkenin en büyük sanal para borsası Bithumb'da kayıtlı yaklaşık 30 bin kişinin kişisel bilgilerinin çalınması olayına karıştığına dair ellerinde yeterli kanıt olduğunu bildirdi.

NIS'in, Bithumb'ın haziranda, bir başka sanal para borsası Coinis'in de eylül ayında hacklendiğini, her iki olayda da, 2014'de Sony'e yönelik hackleme olayının arkasında olmakla suçlanan, Kuzey Kore bağlantılı Lazarus Grubu'nun daha önce kullandığı kodun aynısının kullanıldığını doğruladığı kaydedildi.

Kanıtın, kapsamlı bir soruşturma için ilgili makamlara iletildiği bildirildi.

Bitcoin ve Ethereum gibi sanal paraların işlem hacminde dünyanın en büyük borsaları arasında yer alan Bithumb, hackleme olayını doğrulamış, siber korsanların yaklaşık 30 bin kullanıcının kişisel verilerine sızdığını açıklamıştı.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap