12 °C

BM'den eski Devlet Başkanı'na yaptırım kararı

BMGK, Yemen eski Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih ve iki Husi liderine ülkedeki demokratik geçiş sürecini sekteye uğrattıkları gerekçesiyle yaptırım kararı aldı

BM'den eski Devlet Başkanı'na yaptırım kararı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER - Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) eski Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih ve 2 Husi liderine, Yemen'deki geçiş sürecini zarar verdikleri gerekçesiyle yaptırım uygulama kararı aldı.

Litvanya'nın BM Daimi Temilcisi ve BMGK Yemen Yaptırımlar Komitesi Başkanı Raimonda Murmokaite, Ali Abdullah Salih ile beraber Husi liderleri Abdullah Yahya el-Hakim ve Abd el-Halik el-Husi'nin seyahat yasağı ve varlık dondurmayı içeren 2140 sayılı BMGK yaptırım kararı kapsamına alınmalarına karar verildiğini bildirdi.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power, daha önce Komite'ye gönderdiği mektupta Salih ve 2 Husi liderinin Yemen'in barış ve istikrarı için tehdit oluşturduklarını belirterek, yaptırım listesine alınmalarını istemişti.

BMGK, Şubat ayında 2140 sayılı kararla Yemen'de geçiş sürecini kesintiye uğratan ve ülkenin barış ve güvenliğine tehdit oluşturanlara yaptırım uygulama kararı almış, ancak listede kimseye yer vermemişti.

Siyasi krizin yaşandığı Yemen'de, yönetim ile başkent Sana'ya giren Husiler arasında 21 Eylül'de "Barış ve Ulusal Ortaklık" anlaşması imzalanmıştı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.