4 °C

Borç batağındaki Yunanistan, Rusya ile silah pazarlığında

Rus yapımı S-300 füze savunma sistemlerine sahip tek NATO üyesi ülke olan Yunanistan Rusya'dan yeni silah ve S-300 almak için masaya oturacak.

Borç batağındaki Yunanistan, Rusya ile silah pazarlığında

Ekonomik krizin pençesindeki Yunanistan'ın Rusya’dan S-300 ve yeni silahlar alacak olması dikkat çekiyor. Borç yükü nedeniyle Avrupa'nın baskısı altındaki Yunanistan, son dönemde Çin ve Rusya ile yakın temasta. Bub yoıla AB ve IMF'ye 'alternatifsiz olmadıkları' mesajının verilmeye çalışıldığı yorumları yapılırken, Başbakan Çipras da geçen hafta Moskova'daydı.

Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos, ülkesinin Rusya'dan yeni silahlar satın alacağını söyledi. Bu silahlar arasında, Yunanistan'ın Rusya'dan satın aldığı S-300 hava savunma sisteminin füzeleri de var.

Yunanistan, Rus yapımı S-300 uzun menzilli hava savunma sistemlerine sahip NATO üyesi tek ülke. Kammenos, "Rusya'dan hali hazırda satın aldıkları silah sistemlerinin bakımını teşvik edeceklerini, silah satın alımlarının, eskisinin yerine geçecek yeni mühimmat tedariğiyle sınırlı olacağını" belirtti.

Yunanistan, ilk kez 2013 yılında hava savunma sistemini başarılı bir şekilde test etmişti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.