12 °C

BP, Magnus'un yüzde 25'ini sattı

BP, Magnus petrol sahasındaki yüzde 25 oranındaki hissenin, İngiliz enerji şirketi EnQuest’e satılması konusunda anlaşmaya varıldığını açıkladı.

BP, Magnus'un yüzde 25'ini sattı

British Petroleum'dan (BP) yapılan açıklamada, Magnus petrol sahasındaki yüzde 25 oranındaki hissenin, İngiliz enerji şirketi EnQuest’e satılması konusunda anlaşmaya varıldığı bildirildi.

Açıklamaya göre, BP’nin tamamına sahip olduğu Kuzey Denizi’ndeki Shetland Adaları’nın 160 kilometre kuzey batısındaki Magnus Sahası’nın yüzde 25 hissesini EnQuest şirketine satılması konusunda anlaşmaya varıldı.

Anlaşma kapsamında BP’nin Shetland’daki Sullom Voe üretim tesisinin de yüzde 3 hissesinin EnQuest’e satılmasının kararlaştırıldığı belirtildi.

Her iki hisse satışının toplam bedelinin yaklaşık 68 milyon sterlin (85 milyon dolar) seviyesinde olduğu ifade edildi.

Satış anlaşması kapsamında Magnus petrol sahasında ve Sullon Voe terminalindeki 340 BP çalışanının, EnQuest için çalışmaya devam edeceği kaydedildi.

BP Kuzey Denizi Bölge Başkanı Mark Thomas, "Son yıllarda Kuzey Denizi’nde Shetland’ın batısındaki ve merkezindeki temel varlıklarımıza odaklanıyoruz. Yeni sahaları üretime kazandırıyoruz. Mevcut üretim yöntemlerimizi yeniliyoruz. Varlıklarımızın ekonomik yaşamını maksimize edebilmek için ve uzun vadeli geleceğimiz için bu anlaşmanın daha iyi olacağına inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.