18 °C

'Brexit'in Alman bankalarına etkisi sınırlı olacak'

Alman Bankalar Birliği Genel Müdürü Kemmer, "İngiltere Başbakanı Theresa May'in sert Brexit açıklamasından dolayı üzgünüz ancak bunun Alman bankalarına direkt etkisi sınırlı olacak” dedi.

'Brexit'in Alman bankalarına etkisi sınırlı olacak'

Alman Bankalar Birliği Genel Müdürü Michael Kemmer, Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliğinden (AB) ayrılma (Brexit) kararına üzüldüklerini ancak bunun Alman bankalarına etkisinin sınırlı olacağını söyledi.

Kemmer, Frankfurt'ta düzenlenen basın toplantısında, Brexit kararına üzüldüklerini belirterek bundan geri dönüş olacağını düşünmediklerini ve Birleşik Krallık’ın AB'yi terk edeceğini varsaydıklarını ifade etti.

İngiltere Başbakanı Theresa May'in sert Brexit açıklamasından dolayı üzgün olduklarını dile getiren Kemmer, bunun Alman bankalarına direkt etkisinin sınırlı olacağını dile getirdi.

Alman bankaların müşterilerinin Brexit'den etkilenmeyeceğini dile getiren Kemmer, “Alman bankaları önümüzdeki iki yıl içerisinde işlerini Almanya'ya taşıyacak. Bu zaten mevzuat açısından ve örgütsel açıdan nispeten açık.” diye konuştu.

Kemmer, Londra'nın önemli bir finans merkezi olmaya devam edeceğini ve buradaki bankaların tamamıyla geri çekilmesini beklemediklerini belirterek, “AB'den ayrıldıktan sonra Birleşik Krallık üçüncü ülke statüsüne geçmiş olacak. Bu bankalarımız için sıradışı bir şey değil. Ancak, mevcut sözleşmeleri korumak için yasal düzenlemelere ihtiyaç duyulabilir.” dedi.

Bankaların, Birleşik Krallık ile ilişkilerini sürdürmek istediğine dikkati çeken Kemmer, uzun vadede bunun, kapsamlı pazar erişimi sağlamak için yeni bir ekonomik sözleşme yapılmasıyla sağlanması gerekebileceğine işaret etti.

Birleşik Krallık’ın ayrılışının ardından 27 üyeli AB pazarının bankalar için öncelik taşıdığını vurgulayan Kemmer, “Birleşik Krallık'ın 'işine geleni seçip almasına' izin verilmemeli. Avrupa iç pazarına kapsamlı erişim, dört temel özgürlükten ayrılamaz.” dedi.

"Brexit öncelikle İngiltere için olumsuz sonuçlar doğuracak"

Kemmer, Brexit'in öncelikle İngiltere için olumsuz sonuçlar doğuracağını ifade etti.

"Süregelen belirsizlik, yatırım yapma isteksizliği oluşturdu." diyen Kemmer, Birleşik Krallık'ın önde gelen ticaret ortaklıklarından biri olan Almanya’nın da bundan etkileneceğini belirtti.

Michael Kemmer, "Sonuç olarak, Alman Bankalar Birliği, Brexit'in Almanya'da büyüme ve istihdam üzerinde çok az etkiler oluşturmasını bekliyor." yorumunda bulundu.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap