12 °C

Brezilya'da tartışmalı çalışma reformu onaylandı

Brezilya'da senato tartışmalı çalışma reformunu onayladı. Düzenleme, işçi ve işverenler arasında çalışma yasasının bazı hükümlerini etkisiz kılabilen geçici iş sözleşmeleri yapılabilmesinin yolunu açıyor.

Brezilya'da tartışmalı çalışma reformu onaylandı

Brezilya'da Devlet Başkanı Michel Temer'in ekonomik reform programının parçası olan tartışmalı çalışma yasası değişikliği, parlamentonun üst kanadı senato tarafından onaylandı.

Muhalefet senatörlerinin oturumu engellemek için Başkanlık Kürsüsü'nü işgal etmesinin ardından 6 saat gecikmeyle yapılan oylamada değişiklik, 26'ya karşı 50 oyla kabul edildi.

Temer'in Brezilya'nın ekonomisini düze çıkarmak üzere uygulamaya koymayı vadettiği reform programının parçasını oluşturan düzenleme, işçiler ve işverenler arasında çalışma kanununu geçersiz kılabilecek geçici akitler yapılabilmesinin ve işverenlerin uzun sürelerle geçici işçi çalıştırabilmesinin önünü açıyor.

Reformlarda ayrıca, kamu harcamalarına tavan uygulanması ve emeklilik sisteminin daha az maliyetli hale getirilmesine yönelik adımlar da bulunuyor.

Halkın tepkisine yol açan bu reformların, hakkındaki yolsuzluk suçlamaları nedeniyle halihazırda güven krizi yaşanan Temer'i siyaseten zor duruma soktuğu belirtiliyor.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.