8 °C

Bulgaristan'da 4 parti meclise girecek

GERB yüzde 31,3 ile birinci sırada giderken parlamentoya 4 partinin girmesi kesinleşti.

Bulgaristan'da 4 parti meclise girecek

SOFYA - Bulgaristan'da dün yapılan erken genel seçimle ilgili açıklanan son verilere göre, Bulgaristan'ın Avrupalı Gelişimi İçin Vatandaşlar (GERB) partisi yüzde 31,3 ile birinci sırada, Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) yüzde 27,3 ile ikinci sırada yer alıyor. Parlamentoya girmesi kesinleşen diğer iki parti ise Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ile aşırı milliyetçi ATAKA partisi.

Merkez Seçim Komisyonu, sayılan oyların yüzde 69'unun sonuçları açıklayarak, 4 siyasi partinin parlamentoya girmesinin kesinleştiğini kaydetti.
Buna göre, geçen şubat ayında hükümetten istifa eden GERB oyların yüzde 31,3'ünü alarak parlamentoda en fazla sandalyeye sahip oldu. BSP yüzde 27,3 ile ikinci sırada yer alırken, üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu HÖH yüzde 9,1 oy elde etti. ATAKA partisinin oy oranı ise şimdilik yüzde 7,5 olarak görünüyor.
Katılım oranının yüzde 50'nin altında kalmasının beklendiği seçim sonuçlarının kesinleşmesinden sonra, anayasaya göre Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev'in hükümet kurma görevini öncelikle GERB'e vereceği öngörülüyor.
BSP lideri Sergey Stanişev, seçim sonrası yaptığı ilk açıklamada, parlamento dışındaki partiler ile de görüşerek bir an önce Bulgaristan'ı krizden çıkaracak bir hükümet kurmak istediklerini söyledi.
HÖH lideri Lütvi Mestan ise "büyük seçim başarısı elde eden" partisinin etnik temelli bir örgütlenme olduğuna ilişkin iddiaların çöktüğünü dile getirdi. Parlamentoya girecek HÖH milletvekillerinin yarısının Hristiyan ve farklı etnisiteye sahip olduklarına dikkat çeken Mestan, "GERB partisinin otoriter iktidar modelinin iflasından sonra hızlıca istikrarlı bir hükümet kurma formülü bulmak zorundayız" dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap