15 °C

Bundesbank, büyüme ve enflasyon beklentilerini düşürdü

Almanya Merkez Bankası, Almanya'nın bu yıl, gelecek yıl ve 2016 yılına ilişkin büyüme ve AB uyumlu TÜFE beklentilerini aşağı yönlü revize etti

Bundesbank, büyüme ve enflasyon beklentilerini düşürdü

FRANKFURT - Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), Almanya'nın bu yıl, gelecek yıl ve 2016 yılına ilişkin büyüme ve Avrupa Birliği (AB) uyumlu Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) beklentilerini aşağı yönlü revize etti. 

Bundesbank açıklamasına göre, Almanya'nın 2014 yılı mevsimsellikten arındırılmış büyüme beklentisi yüzde 1,9'dan yüzde 1,4'e çekildi. Gelecek yıl için mevsimsellikten arındırılmış büyüme beklentisi ise yüzde 1,8'dan yüzde 0,8'e, 2016 yılı için büyüme beklentisini de yüzde 1,7'den yüzde 1,5'e indirildi. 

Almanya'nın 2014 yılı AB uyumlu TÜFE beklentisini yüzde 1,1'den yüzde 0,9'a çekerken, 2015 yılı AB uyumlu TÜFE beklentisini yüzde 1,5'ten yüzde 1,1'e, 2016 yılı AB uyumlu TÜFE beklentisini de yüzde 1,9'dan yüzde 1,8'e revize edildi. 

Açıklamada, "Hafif kış koşulları nedeniyle yıla tempolu bir başlangıcın ardından, Alman ekonomisi şaşırtıcı  ölçüde ivme kaybetti" denildi. 

Bundesbank Başkanı Jens Weidmann da ülke ekonomisinin ivme kaybetmesine karşın, mevcut durumun kısa ömürlü olmasından yana umutlu olmak için sebepler bulunduğuna dikkati çekti.  

Weidmann, "Ham petrol fiyatlarının uzun bir süre için bu bastırılmış düzeyde kalması durumunda, 2015 ve 2016 yılında ekonomik büyüme her durumda 0,1 ila 0,2 puan daha yüksek olabilir" ifadelerini kullandı. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.