11 °C

Cenevre'de Ukrayna toplantısı

AB, ABD, Rusya ve Ukrayna arasındaki görüşmeler başladı

Cenevre'de Ukrayna toplantısı

CENEVRE  - Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ile ABD, Rusya ve Ukrayna Dışişleri Bakanları, Cenevre'de Ukrayna krizini görüşmeye başladı. 

Intercontinental Hotel'de yapılan görüşmelerde ilk olarak sabah saatlerinde AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile ABD Dışişleri Bakanı John Kerry bir araya geldi. 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, görüşmelerin yapıldığı otele gelen en son isim oldu. 

Lavrov'un gelişi öncesinde otelin önünde üst kısmını açan bir kadın Ukrayna'yı destekleyen sloganlar atarak protesto gösterisi yaptı. Bunun üzerine polis yetkilileri kadının üzerini battaniye ile örterek kadını gözaltına aldı. 

Diğer taraftan Ashton'ın Ukrayna Dışişleri Bakanı Andriy Deşçitsa ile dün akşam saatlerinde bir araya geldiği öğrenildi. 

İkili görüşmelerin öğle saatlerine kadar devam etmesi, öğle saatlerinde dörtlü görüşmeye geçilmesi bekleniyor. Tarafların akşam saatlerinde basın toplantısı yapması öngörülüyor. 
Ülkelerin kaygıları

Görüşmeler boyunca Ukrayna'nın sınır güvenliği konularını, Rusya'nın ise Ukrayna'nın içişleri ile ilgili konuları gündeme getirmesi bekleniyor. 

AB enerji güvenliğini ön planda tutarken, ABD'nin Rusya'nın küresel güvenliğe tehdit oluşturabilecek hareketlerde bulunmaması gerektiğini vurgulaması öngörülüyor. 

AB ve ABD, bölgedeki gerilimin düşürülmesi konusunda ilerleme kaydedilemezse Rusya'ya uygulanan yaptırımların artırılabileceği mesajını veriyor. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.