11 °C

Çin, 2019'da dünyada ilk sırayı alacak

OECD bilim, teknoloji ve endüstri görünüm raporu açıklandı. Çin, Ar-Ge harcamalarında 2019 yılında dünyada ilk sırayı alacak

Çin, 2019'da dünyada ilk sırayı alacak

 

PARİS - Merkezi Paris'te bulunan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), bilim, teknoloji ve endüstri görünüm raporunda, Çin'in, Ar-Ge harcamalarında 2019 yılında dünyada ilk sırayı alacağı belirtildi. 

Raporda, mali krizle Avrupa Birliği (AB), Japonya, ABD ve gelişmiş ülkelerin Ar-Ge harcamalarını kıstığı vurgulanarak, bu alanda liderliğin önümüzdeki beş yıl içinde Çin'e geçeceği kaydedildi. 

Üye ülkelerin mali kriz dolayısıyla hala Ar-Ge harcamalarını istenen seviyeye çıkartamadığı dile getirilen raporda, OECD ülkelerinin, son 10 yıl içinde küresel olarak Ar-Ge harcamalarındaki payının yüzde 90'dan yüzde 70'e düştüğünün altı çizildi. 

Çin'de Ar-Ge harcamalarının 2008-2012 yıllarında iki misli arttığına dikkati çeken raporda, bu süre içinde OECD ülkelerinin Ar-Ge harcamalarının ise sadece yüzde 1,6 arttığı bildirildi. 

OECD 2012 yılı rakamlarına göre, Çin'in gayri safi yurt içi harcamaları içinde Ar-Ge'nin payı 257 milyar dolar, ABD'nin 397 milyar dolar, AB'nin 282 milyar dolar, Japonya'nın ise 134 milyar dolar civarında bulunuyor. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.