25 °C

Çin altın fiyatlarını kontrol etmek istiyor

450 metrik ton ile dünyanın en büyük altın üreticisi olan Çin, küresel altın fiyatını belirlemede söz sahibi olmak istiyor.

Çin altın fiyatlarını kontrol etmek istiyor

dunya.com

Dünyanın en büyük altın üreticisi Çin küresel altın piyasalarına yön veren New York ve Londra'nın rolünü ele geçirmek için harekete geçti. 

Dünyanın ikinci en büyük ekonomisi Çin altın piyasalarında daha fazla kontrolün kendisinde olmasını hedefliyor. Bunun için Pekin'in New York ve Londra'yı geride bırakması gerekiyor. 

MarketWatch'un emtia editörü Myra Safong Çin'in altın piyasalarında dizginleri eline almak istediğini kaleme aldı. 

Safong yazısında Anthem Vault CEO'su Anthem Blanchard,'ın görüşlerine yer verdi. Çin'in 'altın idealini' değerlendiren Blanchard, " Dünya altın piyasasının fiziksel merkezi durumundaki Çin hükümetinin Şanghay altın borsası öncülüğünde Comex ve diğer altın fiyatlarını belirleyici borsaların elindeki küresel fiyat mekanizmasını ele geçirmesini doğal karşılamak gerekiyor" dedi. 

Geçtiğimiz ay Bank of China Londra Külçe Piyasası Birliği'ne üye oldu. İki Çinli banka da üye olmak için sıraya geçti. Uzmanlar Çinli bankaların bu hamlelerinin onlara küresel altın piyayasında daha fazla söz sahibi vereceğini düşünüyor. 

"ABD ve İngiltere'nin fiyatı belirlemesini sindiremiyor"

 GoldForecaster.com'dan Julian Phillips konu hakkında şunları söyledi:

"New York ve Londra dünya altın fiyatlarının belirlendiği iki merkez. Ancak Comex'te 'fiziksel' olarak çok düşük miktarda altın yer alıyor. Çin fiziksel altında dünya devi. Ancak New York ve Londra'nın altın fiyatlarını belirlemesi Çin'i bu iki merkezin insafına bırakıyor. Dünyanın en büyük altın üreticisi olan Çin'in global altın fiyatını belirlemede pek etkisi yok. Çin, altında 'küçük oyuncu' olan ABD ve İngiltere'nin altın fiyatlarında belirleyici olmalarını sindiremiyor. Çin altın fiyatlarında kontrolün kendisinde olmasını istiyor"   

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap