11 °C

Çin dijital oyun sektöründe birinci

Dijital oyun sektöründe Çin yakaladığı büyüme ivmesi ile küresel ölçekte birinci sıraya yükseldi.

Çin dijital oyun sektöründe birinci

Çin de gelişen orta sınıfların kişisel ve sosyal eğlenceye daha çok para harcamaya başlamaları ve çevrimci kişi sayısının artması ülkenin oyun pazarının büyümesinin en önemli nedeni olarak gösteriliyor. Özellikle akıllı telefonların yaygınlaşması ile dijital oyun sektörü içinde mobil oyunların payının artığına da dikkat çekildi.

2015 yılı içinde tüm sektörde mobil oyunların payı yüzde 24 iken, bu oranın 2019 yılında %34 düzeyine çıkması bekleniyor. Dijital oyun sektörünün küresel olarak 2016 yılı sonunda 99,6 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşacağı tahmin ediliyor.

Mobil oyun sektörü ise tüm oyun sektörünün yaklaşık yüzde 27’sini oluşturuyor. Özellikle mobil oyun pazarında “Pokemon Go” gibi sanal ve gerçek dünyayı buluşturan oyunların payında artış yaşanması bekleniyor.

Çin’de çevrim içi nüfusun toplam nüfusa oranı yüzde 57 düzeyinde. Bu oranın halen gelişmiş ülkelerin ortalamasının altında yer alması, Çin dijital oyun piyasası için büyük bir büyüme potansiyelinin varlığına işaret ediyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap