6 °C

Çin, turizm gelirlerinde dünya ikincisi oldu

Toplam turizm geliri 146,1 milyar dolara ulaşan Çin, turizmden en fazla gelir eden ikinci ülke oldu.

Çin, turizm gelirlerinde dünya ikincisi oldu

TUYED Başkanı Kerem Köfteoğlu’nun Birleşmiş Milletler’e bağlı Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) ‘Başlıklarla Turizm Serisinin 2015 sürümünden derlediği bilgilere göre, Çin dünya turizminde en fazla gelir elde eden ikinci ülke konumuna geldi.

UNWTO’nun söz konusu raporunu özetleyen Köfteoğlu, “Turizmden en fazla gelir elde edenler incelendiğinde, Çin ve Çin anakarasına bağlı Hong Kong ile Makao’nun toplam turizm gelirleri 146,1 milyar dolara ulaşıyor. Buna göre Çin, 2014’te 177,2 milyar dolarla listede birinci sırada bulunan ABD’nin ardında ikinci sıraya oturdu” diyor.

 Köfteoğlu, ‘Başlıklarla Turizm Serisinin 2015 Sürümünü şöyle özetledi:
    
Uluslararası turist sayısı yüzde 4,3’lük artışla 1 milyar 133 milyon kişiye ulaştı.Döviz kuru dalgalanmaları ve enflasyondan arındırılmış halde dünya turizm gelirleri bir önceki yıldan yüzde 3,7’lik reel artışla 1 trilyon 245 milyar doları buldu.Dünya turizminden en fazla geliri elde eden ülkeler sıralamasında Fransa, Amerika Birleşik Devletleri, İspanya ve Çin ilk beşte yer alıyor.
    
Dünya turizminden en fazla gelir elde eden ülkeler sıralamasında 3’ncü basamakta yer alan Çin, 5’nci basamaktaki anakarasına bağlı Makao ve 10’ncu basamaktaki Hong Kong’un gelirleriyle birlikte toplamda 146,1 milyar dolara ulaşarak ikinci basamağa oturdu.

Çin’de yurtdışı turizm harcamaları yüzde 27 gibi olağanüstü bir büyüme kaydetti.Toparlanan Meksika yeniden en fazla turist çeken ilk 10 ülke arasına girmeyi başardı.2015 yılında turizmdeki büyüme yüzde 3 ila 4 arasında tahmin ediliyor. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.