9 °C

Çin'de bir ilk

Ekonomisi soğuyan Çin, ilk defa emeklilik fonlarının hisse piyasasına yatırım yapmasına izin vermeye hazırlanıyor.

Çin'de bir ilk

Çin devleti, ilk defa yerel yönetimlerin sahip olduğu emeklilik fonlarının hisse senedi piyasasında yatırım yapmalarına izin verecek bir düzenleme hazırlayarak, yüz milyarlarca yuan kaynağın ülke borsalarına yönelmesinin önünü açtı. Beijing söz konusu tasarıyı dün sert gerileyen borsanın kapanışından sonra açıkladı.

Değişiklik tasarısına göre emeklilik fonları varlıklarının yüzde 30'unu Çin'deki hisse senedi, hisse fonlarına yatırıma ayırabilecek. Fonlar ayrıca para piyasası araçları, borsa endeks vadeli işlem kontratları, vadeli tahvil/bono piyasası ve büyük altyapı projelerine de yatırım yapabilecek.

Daha önce fonların sadece banka mevduatı ve hazine tahvillerine yatırım yapmasına izin veriliyordu.

Resmi yayın organı Securities Times'da yer alan habere göre Çin'de yerel yönetimlerin emeklilik fonlarının toplam büyüklüğü 2 trilyon yuanı (322 milyar dolar) aşıyor. Yani emeklilik fonları 600 milyar yuanı (97 milyar dolar) borsada yatırıma ayırabilecek.

Zayıflayan ülke ekonomisinin desteklenmesi için para politikasının daha da gevşetileceği beklentisiyle geçen aylarda sert yükselen Çin borsaları ay ortasından bu yana yüzde 20'nin üzerinde geriledi.

Çin Merkez Bankası'nın hafta sonunda politika faizini Kasım ayından bu yana dördüncü defa düşürerek 25 baz puan indirmesi ve bazı bankaların zorunlu karşılıklarını düşürmesine rağmen borsalardaki düşüş dün de devam etti.

Dün bir ara yüzde 7 geriledikten sonra günü yüzde 3.3 kayıpla kapatan CSI 300 endeksi ise emeklilik fonlarının borsa yatırımlarına izin verileceği beklentisi, devletin hisse piyasasına yönelik güven artırıcı adımlar atması ve borsa yatırım fonlarına para girişinin etkisiyle bugün yüzde 7'ye yakın yükseldi.

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap