Çin'den yeni iPhone'a onay

Çin Sanayi ve Enformasyon Teknolojileri Bakanlığı, iPhone 6 akıllı telefonlarına ağ erişim lisansı verdi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

PEKİN - Çin Sanayi ve Enformasyon Teknolojileri Bakanlığı, Apple'ın yeni model iPhone 6 akıllı telefonlarına ağ erişim lisansı verdi.  

Şinhua ajansının haberine göre lisansın, iPhone 6'nın Çin'de satılacak ürünlerin incelendiği ve onaylandığı zorunlu sertifikasyon sistemini geçtikten sonra verildiği kaydedildi. 

Onayın, kişisel gizlilik koşullarıyla ilgili riskler barındıran bazı arka plan hizmetlerine ilişkin Apple'dan güvence alınmasının ardından çıktığı ifade edildi. 

Bakanlık, cep telefonu kullanıcılarının kişisel bilgilerinin korunmasına büyük önem verdiklerini ve cep telefonlarındaki güvenlik yönetimini artıracaklarını kaydetti.  

 Enformasyon Teknolojileri Bakanlığı, halihazırda ülkedeki lisanslı ürünlerin ağ erişim güvenliği denetim ve gözetimini artıracağını bildirdi. 

Teknoloji şirketi Apple, 9 Eylül'de tanıtımını yaptığı yeni nesil iPhone ürünlerinin Çin'in ana kesiminde ne zamanda satışa sunulacağını açıklamamıştı.  

Çin Devlet Televizyonu, temmuzda Apple'ın "sık kullanılan konumlar" servisinin akıllı telefon kullanıcılarının yer, zaman bilgilerini kayıt altına aldığını ve tüm hareketlerini takip ettiğini öne sürmüş, Apple da iOS 7 işletim sisteminde yer alan servisinin Çin'in ulusal güvenliği için tehdit oluşturmadığını savunmuştu. 

Bu iddiaların ardından Çin'in Şanghay kentinde kamu personeline "güvenlik kaygıları" nedeniyle yerli marka akıllı telefon kullanma talimatı verilmiş ve ilk etapta 10 bin kamu görevlisine bu telefonlar dağıtılmıştı. 

Apple, Samsung ve Lenovo'nun ardından Çin mobil telefon pazarında en çok satılan üçüncü marka konumunda. 

Bu konularda ilginizi çekebilir