11 °C

Çin'le ticarette yeni dönem

Türkiye ile Çin arasında ticaretin Türk Lirası ve Yuan ile yapılması kararlaştırıldı.

Çin'le ticarette yeni dönem

ANKARA  - Türkiye ile Çin arasında ticaretin Türk Lirası ve Yuan ile yapılması kararlaştırıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ve Ven Ciabao görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, basın toplantısında, "Çin Halk Cumhuriyeti ile ikili dış ticaret hacmine baktığımızda, 17 milyar dolar gibi bir dış ticaret hacmine sahibiz. Bugün aramızda bir takvim belirledik, bu takvime göre, 2015 yılına kadar, bu ticaret hacmini 50 milyar dolara çıkaralım dedik ve ikinci bir etabı da 2020 yılına kadar koyduk, 2020 yılında da bu ticaret hacmini 100 milyar dolara ulaştıralım dedik" diye konuştu.

Erdoğan, Çin'le ticari ilişkileri Türk Lirası ve Yuan bazında yürütmek için mutabık kalındığını açıkladı.

8 anlaşma imzalandı

Öte yandan Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Wen Jiabo'nun Türkiye'ye gerçekleştirdiği resmi ziyaret çerçevesinde, iki ülke arasında ticaret, kültür ve ulaştırma konularında 8 anlaşma imzalandı.

Söz konusu anlaşmalar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Wen Jeabo'nun Başbakan Merkez Binada ortaklaşa gerçekleştirdiği basın açıklaması öncesinde imzalandı.

Bu çerçevede, iki ülke Hükümetlerarası İkili Ticari ve Ekonomik İşbirliğinin Geliştirilmesi ve Derinleştirilmesine İlişkin Anlaşma, İkili Ticari ve Ekonomik İşbirliğine İlişkin Orta ve Uzun Dönem Gelişim Planı İçin Ortak Çalışma Başlatılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası, Üçüncü Ülkelerde Altyapı İnşası ve Teknik Danışmanlık Hizmetlerinde İşbirliğini Artırmaya İlişkin Mutabakat Muhtırası ile Dış Ticaret Müsteşarlığı ile Çin Ticaret Bakanlığı Arasında Yeni İpek Yolu Bağlantısı Hakkında Ortak Çalışma Grubu Oluşturulmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ile Çin Ticaret Bakanı Chen Deming arasında imzalandı.

Türkiye ile Çin Arasında 2010-2013 Yılları İçin Kültürel Değişim ve İşbirliği Uygulama Planına, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Çin Kültür Bakanı Cai Wu imza koydu.

Ulaştırma Bakanlığı ile Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojisi Bakanlığı Arasında Bilgi ve İletişim Teknolojileri Alanlarında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Muhtırası, iki ülke ulaştırma bakanlıkları arasında Ulaştırma Altyapısı ve Denizcilik Alanlarında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Muhtırası ve Hükümetlerarası Demiryolu İşbirliği Anlaşmasına da Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Çin Dışişleri Bakanı Yang Jiechi arasında imzalandı.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.