24 °C

Çipras, Biden’dan üç konu için yardım istedi

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, ABD'den borç, sığınmacı-göçmen ve Kıbrıs sorunları konusunda yardım istedi.

Çipras, Biden’dan üç konu için yardım istedi

New York’ta gerçekleşen Birleşmiş Milletler Zirvesi çerçevesinde Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile kırk dakika süren özel görüşmesinde borç, sığınmacı-göçmen ve Kıbrıs sorunları ele alındı. Çipras, ABD’nin bu konularda yardımını istedi. Hükümet çevresinden, görüşmelerde ortak bir anlayışın hâkim olduğu bildirildi.

Çipras, borç konusunda Yunanistan’ın ciddi adımlar kat ettiğini, son yıllarda ciddi reformlar uyguladığını, sonuçlarının da yavaş yavaş belirmeye başladığını söyledi. En kısa sürede IMF ile uygulanabilir bir çözüm bulunmasının gerekli olduğunu vurguladı. Sığınmacı-göçmen sorununa değinirken AB ile Türkiye arasındaki anlaşma dışında bu sorunun üstesinden gelinmesi için bir B planı olmadığını hatırlattı ve bütün ağırlığı kaldırmak zorunda kalan ülkelerin yardıma ihtiyaçları olduğunu belirtti. Kıbrıs konusuna değindiğinde ise, işgal kuvvetlerinin adadan uzaklaşması gerektiğini söyledi.

Biden, Yunanistan’ı sığınmacı-göçmen sorununda gösterdiği yaklaşım için tebrik etti ve “ABD için Avrupa’da istikrarın sağlanması çok önemlidir, Yunanistan da Avrupa’daki istikrarın bölünmez bir parçasıdır” dedi.

Aleksis Çipras saat 16:30’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşecek.

Kaynak: DHA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap