16 °C

Clinton: Bağımsız Filistin devleti kaçınılmaz

Clinton, "ABD'nin yeni Başkanı Barack Obama'nın hükümetinin Filistin-İsrail barışının kalıcılığı için elden gelen azami gayreti göstereceğini" yineledi.

Clinton: Bağımsız Filistin devleti kaçınılmaz

 

 

KUDÜS - ABD'nin Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Kudüs'te "Tam bağımsız Filistin devletinin kurulması kaçınılmazdır" dedi.

Clinton, İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ile düzenlediği ortak basın toplantısında, "ABD'nin yeni Başkanı Barack Obama'nın hükümetinin Filistin-İsrail barışının kalıcılığı için elden gelen azami gayreti göstereceğini" yineledi.

Şam Cephesi

Şam cephesinde de Obama hükümetinin Dışişleri Bakanı ve ABD'nin 42. Başkanı Bill Clinton'un eşi Hillary Clinton, "Suriye ile ilişkilerin kesinlikle geliştirileceğini" bildirdi.

ABD'nin Şam Büyükelçiliği yetkilisi (sözcüsü) Katherine Vandeavate'in verdiği bilgiye göre, ABD Dışişleri Bakanlığı Yakın Doğu Dairesi Başkanı Jeffrey Feltman, iki üst düzey yetkiliyle birlikte yakında Şam'a ziyarette bulunacak. Bu ziyaretin temeli geçen ay, Suriye'nin Washington Büyükelçisi İmad Mustafa'nın Feltman'la görüşmesi sırasında atıldı.

Clinton, Kudüs ziyaretinde ABD'nin "İran"a olumlu yaklaışımını" da dile getirdi.

Clinton, İsrail'e, Şarm el Şeyh'te yapılan "Gazze'ye yardım" toplantısının ardından geldi.

Hillary Clinton, yarın Batı Şeria'da Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas tarafından kabul edilecek.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap