8 °C

Clinton'dan birlik mesajı

Hillary Clinton, parti kongersinde birlik mesajı vererek, Obama için oy istedi

Clinton'dan birlik mesajı

WASHINGTON - Hillary Clinton, Demokrat Parti'nin Denver'da başlayan kongresinin ikinci gününde, partide birlik mesajı verdi ve kendisini destekleyenlerden 4 Kasım ABD başkanlık seçiminde Obama'ya oy vermelerini istedi.

Kızı Chelsea tarafından kongre katılımcılarına takdim edilen Hillary Clinton, ABD'de kadınların oy kullanma hakkını kazanmasının 88'inci yıl dönümüne denk gelen 26 Ağustos'ta konuşarak, kadınların toplumda gösterdiği ilerlemeye kuvvetli bir gönderme yapmış oldu. New York'tan 2000 yılında ABD senatosuna giren Clinton, 2004 yılındaki seçimlerde de koltuğunu korumuştu. Clinton, ABD tarihinde, ön seçimlerde 23 eyalette kazanma başarısını göstererek 18 milyon kişiden oy aldı ve Amerikan siyasetinde şu ana kadar bir kadının kaydettiği ilerleme bakımından tarihe not düştü. Bu tarihi durumun tanınması amacıyla Clinton'ın adı, Demokrat Parti'nin resmen başkan adayını belirleyeceği oy pusulasında yer alacak.

Parti içindeki başkan adaylığı yarışında Obama ve Clinton seçim kampanyaları arasında çok ciddi bir mücadele yaşanmış ve iki grubun seçmenleri arasında düşmanlığın aşılmasının zor olduğu yorumları yapılmıştı. Obama'nın, başkan adayı seçilmesini sağlayacak sayıda delegeye ulaşmasına karşın Hillary Clinton, bir süre yarıştan çekilmekte direnmiş ve bir gazeteciye konuşmasında, John F. Kennedy'ye düzenlenen suikastı örnek göstererek, her an herşeyin değişebileceği yönünde bir yorumda bulunduğu için tepkileri üzerine çekmişti. Obama ön seçimler sonunda 2 bin 201 delegenin, Hillary Clinton da 1896 delegenin oyunu kazandı ve Hillary sonunda yarıştan çekilmek durumunda kaldı. Denver kongresinde, katılımcıların elinde, ''Obama'', ''Hillary'' ve ''Birlik'' yazılı pankartlar dikkat çekti. Bu pankartlar, 4 Kasım'da Cumhuriyetçi Parti'ye karşı yürütülecek Beyaz Saray'ı kazanma yarışında, partide birlik mesajının önemine işaret ediyor.

Denver kentinde bugün Hillary'yi destekleyen yürüyüşler yapılırken, televizyonlarda da yine Hillary'nin güçlü bir lider olmasına ilişkin reklamlar yayınlandı. Hillary'nin destekçilerinden bir kısmı, aynı partiden olmasına rağmen Obama'ya oy vermektense, Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adaylığını garantileyen John McCain'i destekleyeceklerini bile ifade ediyor.

"Obama'nın destekçisi olmaktan gururluyum"

Bu çerçevede bütün dikkatler Hillary Clinton'ın, parti kongresinde yapacağı konuşmada vereceği mesaja yöneldi. Clinton da, seçmenine birlik mesajı vererek, ''Obama'nın Beyaz Saray'ı kazanması gerektiğini'' söyledi. ABD'nin eski başkanı Bill Clinton'ın da izleyiciler arasında yer aldığı konuşmada Hillary Clinton, ''Ben Obama'nın destekçisi olmaktan gurur duyuyorum'' diyerek salondan büyük bir alkış aldı. Clinton, ''ön seçimde bana oy vermiş olsanız da Obama'ya oy vermiş olsanız da, şimdi tek bir amaca yönelmiş tek bir parti olmanın, birleşmenin zamanıdır. Şimdi hepimiz aynı takımdayız'' dedi. Konuşmasında, ''Ben son 35 yılımı çocukların haklarını savunarak, herkese sağlık sigortası için uğraşarak, kadın haklarının ilerletilmesinde bütün dünyada çaba sarf ederek boşuna geçirmedim. Beyaz Saray'a yeniden Cumhuriyetçi Partili bir yönetimin gelmesine izin veremeyiz. Hiçbir yolu yok, hiçbir şekilde olamaz, McCain'e hayır! Barack Obama, benim başkan adayımdır ve Obama ABD Başkanı olmalıdır'' ifadelerini kullandı.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap